PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

TÜİK’e Göre Memur Enflasyon Farkı Ne Kadar Olacak?

Memur enflasyon farkı son günlerde yapılan araştırmalarda kamu personeli tarafından en çok aratılan başlıklar arasında. Bu yazımızda memur enflasyon farkıyla ilgili tüm detayları en anlaşılır haliyle aktaracağız.

Ekonomi 03.12.2022, 03:01 03.12.2022, 06:00 Cansu Polat
TÜİK’e Göre Memur Enflasyon Farkı Ne Kadar Olacak?

TÜİK, 3 Ocak 2023 tarihinde aralık ayına ait enflasyon verilerini açıkladığında, 2023 memur zammı enflasyon farkı hesaplaması yapılabilecektir. Peki 2023 ocak ayı memur zammı enflasyon farkı ne kadar olacak? Memur enflasyon farkı 2023 kaç lira olacak?

Enflasyon farkı memur maaş Zammı Nedir?

Enflasyon farkı, kamu personeline 6 ayda bir verilen zam hesaplamasında kullanılır. Toplu sözleşme protokolüyle yapılan zam oranına 6 aylık farkın eklenmesiyle bulunan oran toplanır. Çıkan sonuç oranı memur maaşlarına zam olarak uygulanmaktadır.

Son yıllarda artan enflasyon sonrasında memurlar toplu sözleşme zamlarına ilaveten enflasyon farkı zammı da almaktadır. Memur, memur emekleri ile kamu işçilerine son yıllarda 6 ayda bir düzenli olarak enflasyon farkı uygulaması yapılmaktadır.

Memur maaş zammı enflasyon farkı nasıl hesaplanır?

Memurlara 6 ayda bir verilen maaş zammı enflasyon farkı hesaplaması kümülatif enflasyon üzerinden hesaplanmaktadır.

Hesaplamayı bir örnekle açıklamak gerekirse = Enflasyon Oranı - Maaş/Ücretlerdeki Artış Oranı sonucunda (+) çıkması pozitif sayı olması halinde artış sağlanmaktadır.

Burada hesaplamada dikkat edilmesi gereken, kümülatif enflasyondan verilen zam oranının çıkarılmaması gerektiğidir. Hazine ve Maliye Bakanlığı hesaplamasında şu şekilde yapmaktadır:

Mevcut dönemsel enflasyon (131,70)/Zam oranı (%7,5= 107,5)

131,70 / 107,5 = %22,51
*Bu hesaplama bilgi amaçlı yapılmıştır.

Memur enflasyon farkı nedir?

Her ay TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerinin 6 ay sonunda toplanmasıyla (Örneğin: Temmuz+ Ağustos+Eylül+Ekim+Kasım+Aralık) bu hesaplama yapılmaktadır. 1 Ocak 2023’te memurlara uygulanacak toplu sözleşme zam oranı %8 olarak belirlenmiştir.2022 yılı Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ait çıkan enflasyon verilerinden oluşacak enflasyon farkı toplu sözleşme zam oranı olan %8 e ilave edilerek kamu personeli ve kamu işçilerine uygulanacak. 2022 Temmuz ayından Aralık sonuna kadar kümülatif enflasyon rakamlarının ölçümlenmesi ile fark zam oranı belirlenecek.

Öte yandan 2023 ocak döneminde ortalama %30 memur maaş zammı beklenirken, bu zam oranının verilmesi halinde en düşük memur maaşı 9.105 TL’den 11.836 TL olacak.

Bilindiği üzere kamu personeline ve kamu işçilerine uygulanan zam oranları kanunla değil toplu sözleşme hükümlerine göre yapılmaktadır. Her ne kadar memurlara toplu sözleşmeyle memur maaş zammı fark ödemesi yapılsa da enflasyon her an artarken zam uygulaması 6 ayda bir yapılmaktadır. Bu yüzden kamu personeli sabit gelirliler arasında gösterilmektedir. 6 ayda bir verilen zamlar nedeniyle de memur 6 ay süresince kayıp yaşamaktadır. Bununla ilgili "Enflasyon Farkı Ortaya Çıktığı Aydan İtibaren Maaşlara Yansıtılsın!" başlıklı haberimizi de inceleyebilirsiniz.

Memura verilecek zamlar, yüksek enflasyon dönemlerinde harici yapılacak iyileştirmelerle desteklenmesi gerekmektedir. Eğer zamdan bahsedilecek olursa zam ek iyileştirmelerle yapılır. Kamu personeli kadar uzmanların da ortak görüşü memur enflasyon farkı uygulaması zam değildir. Memura enflasyonun üzerinde verilen oran zam olarak ifade edilmelidir.

Hazine ve Maliye Bakanlığının 142,35/107,5= 132,42 oran hesaplaması eksiktir. Bakanlığın yaptığı bu hesap türü aritmetik olarak yapılan bir hesaplama türü olarak bilinmektedir. Türkçesi ise memur ve kamu işçisine zırnık koklatmamak demektir. Halbuki toplu sözleşme hükümlerine göre böyle bir hesap formülü bulunmamaktadır. Toplu sözleşme protokolüne göre memur maaşı enflasyon farkı, enflasyonun artan kısmı kadar uygulanmalıdır. Toplu sözleşme hükmü aşan kısım kısım kadar artırılır derken ve toplu sözleşmenin yorumu çalışan lehine yapılması gerekirken uygulama bu şekilde olmamaktadır.

Memurlara 2012 ile 2022 yılları arasında 10 yıl boyunca resmi enflasyon üzerinden uygulanan fark oranı ile çalışanlar resmi enflasyona mahkum edilmiştir. Öte yandan refah payı verilmeyen memurlar her 6 aylık dönemde yeni bir hak kaybı yaşamaktadır.

Gelir/Damga Vergisi İstisnası Devam Edecek mi?

Kamu personeli ile kamu işçisine 6 aylık dönemlerde yapılan zam uygulamasının 2023 yılı asgari ücret zammı için de geçerli olabileceği ifade ediliyor. Ayrıca 2022 yılında kamu personeli ile kamu işçisi için uygulamaya sokulan gelir vergisi ve damga vergisi istisna uygulamasının 2023 yılında da devam edeceği söyleniyor.

Kamu personeli ve Kamu İşçilerine toplu sözleşme zammı ile enflasyon farkı dahil toplam %15 ile 18 arasında bir zam oranı yapılacağı söyleniyor. Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini %67.78’den %68.06’ya güncellemesinin ardından yapılan hesaplamaya göre, minimum memur maaşının 11.836 TL, minimum memur emeklisi maaşının ise 7.138 TL olabileceği tahmin ediliyor.

3 Ocak 2023 tarihinde TÜİK tarafından açıklanacak aralık ayına ait enflasyon verisinin ardından hesaplanan tutarların daha da artması bekleniyor.

Enflasyon Zammı Ne Kadar Olacak? Ekonomistler Kasım Ayı Enflasyon Beklentisini Açıkladı içeriğimizden 2023 memur zammı enflasyon zammı konusunda hazırladığımız haberimize ulaşabilirsiniz. Ayrıca 50 bin kamu personelinin ziyaret ettiği Kasım ve Aralık Ayında Enflasyon Yüzde 3 Çıkarsa Memur ve İşçinin Ocak 2023 Enflasyon Farkı Ne Kadar Olur? başlıklı haberimizden de enflasyon ve enflasyon zammı konusunda başka bir haberimize ulaşabilirsiniz.

Memur Zammı En Az Yüzde 20!

Geçtiğimiz hafta yayınlanan bir zam analizinde, 2022’nin sonunda kümülatif enflasyonun %17.59 olacağı, bu durumda da enflasyon farkının %9,89 olacağı öngörüldü. 2023 yılındaki yüzde 8’lik toplu sözleşme zammı ile beraber toplam memur maaş zammının Ocak ayında %18,68 olacağı öngörüsü yayınlandı.

Yorumlar (1)
gariban memur 1 hafta önce
Herşeye %200 işçiye memura %20 adaletiniz batsın!!! Haram olsun hakkımız. Enflasyonu düşük gösteren elleriniz kurusun kahrolun. Kiramız kaç kat arttı, soframıza yemek koyamaz olduk yavan ekmek yiyoruz çocuklarımıza üst baş alamaz olduk siz hala goy goy yapın beter olun bizden. Öyle toksunuz ki ağzınızdan burnunuzdan geliyor artık.