Gece Çalışan Sürekli İşçinin Hakları Nelerdir? Gece çalışma ücreti nasıl hesaplanır?

Herkesin merak ettiği Toplu Sözleşmenin 23. maddesi gece çalışmasını kapsamaktadır. Öncelikle gece çalışma ücreti hesaplaması sadece iki vardiya sisteminde çalışanlar için geçerlidir.

Ekonomi 28.09.2021, 15:52 07.10.2021, 23:09 Zeynep Elmalı
Gece Çalışan Sürekli İşçinin Hakları Nelerdir? Gece çalışma ücreti nasıl hesaplanır?

Üç vardiya çalışan kurumlarda bu madde hükmünün nasıl uygulanacağı konusunda kurumunuz yetkili sendika iş yeri temsilcilerinizle irtibata geçiniz.

Toplu sözleşmenin ilgili maddesine binaen gece çalışmalarımızın haklarının %35 fazla olarak ödeneceği yazmaktadır.

Yani;

Şimdi bizim günlük yevmiyemiz 160,71 TL

Şimdi buna göre hesap edecek olur isek; Kanuna göre çalışma saatlerimizin ücreti hesaplanırken mevcut brüt günlük yevmiye 7,5'a bölünerek bulunur.

160,71 TL / 7,5 Saat = 21,428 TL sürekli işçinin normal günlük yevmiyesidir. (BRÜT)

Şimdi bunun%35 gece farkını bulacağız

21,428x0,35=7,4998 TL ki 1 saatlik ücretimizin brüt %35 fazlasıdır.

Şimdi hükümde ne diyor akşam saat 20:00 ile sabah 06:00 saatleri arası (10 saat) gece çalışması sayılır deniyor. Bu hüküm hem İş kanunu'nda hem de toplu sözleşmede aynıdır.

Yine toplu sözleşmenin 23 maddesinin (c) bendinde" çalışma süresinin yarısından çoğu gece dönemine rastlayan bir postanın çalışması gece çalışması sayılır"denmektedir.

Yani bu demektir ki yarısından çoğu gece saatine denk gelen (20:00-06:00) çalışmanın tamamının gece çalışması olarak sayılabileceğini söylemektedir.

Bu da demektir ki şimdi İş kanununda çalışma saati toplamda 12 saattir bu 12 saatin bir saatini yemek paydosuna çıktığımızda ki yine iş kanununda bir saat yemek paydosu Mesai saatinden sayılmamaktadır dolayısıyla çalışma saatimiz iş kanununda 11 saat üzerinden baz alınmaktadır.

Lakin bizim bu gece haklarımızı hesaplarken 11,5 saatten hesaplamaları gerekmektedir bunun nedenine gelince ,yine toplu sözleşmenin

20.Maddesi çalışma süreleri ve ara dinlenmesi

Maddesine istinaden bu 20 maddenin 3 fıkrası"aşağıda gösterilen veya benzeri haller günlük çalışma suresinden sayılır"hükmüne binaen bu maddenin(d) bendinde belirttiği üzere"vardiya sistemi uygulanan yerlerde işin ortalama bir zamanında verilen 30 dakikalık yemek izni"

Bu demektir ki 12 saat çalışma üzerinden kullandığımız 1 saat yemek paydosunun yarım saati çalışma saatinden sayılır demektir.

Şimdi burada çalışma saatimiz gündüz ve gece vardiyası gün başına 11,5 saate çıkmış demektir dolayısıyla gece haklarımızı hesaplarken 12 saat sistemine göre hesap ettiğimizde kurumumuz maaş mutemetliğinin bize gece farklarımızı öderken her bir nöbetimizde çalıştığımız gece saatini 11,5 saat olarak baz almaları gerekmektedir.

Yani tekrar hesap ettiğimizde yukarıda bir saatlik %35 farkı miktarını bulmuştuk şimdi burada işlemi tamamlayabiliriz.

11,5x7,4998=86,2477 TL bu ücret bizim bir gece nöbeti çalışmamız karşılığında kii siz bu 86,2477 rakamını bir ay boyunca kaç tane gece nöbetiniz varsa bu sayı ile çarpacaksınız çıkan rakam maaşımıza brüt olarak yansıyacak olan aylık %35 gece farkımızdır.

Bir diğer önemli konuda...

Yine bu hükümle ilintili olarak haftalık çalışma saatinizin(45 saat)dışında fazladan mesai olarak geldiğiniz gece nöbet mesailerinin aynı şekilde 11,5 saat üzerinden hesap edilmesi gerekmektedir.

Çünkü gece farkı maaşımız da çok önemli bir denge unsurudur ve bundan dolayı yapılan toplu sözleşmenin en iyi maddelerinden bir tanesidir.

Lütfen bu konuya hassasiyet gösterin çalışma düzeninize göre (3 vardiya-2 vardiya) kurum temsilcilerininizle bu durumu istişare ederek bu hakkınızı mutlaka ama mutlaka takip etmelerini kurum temsilcilerinizden isteyiniz

Alıntıdır: Kazım Cebe

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
7
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?