Sağlık Bakanlığı'nın yeni adımını değerlendiren Van Eczacı Odası Başkanı Fikret Baransel, yapılan açıklamanın detaylarının yetersiz olduğunu belirterek, böyle bir kararın alınmasının arkasındaki nedenleri ve amaçları anlamadıklarını dile getirdi. Baransel, açıklamaların daha kapsamlı olması gerektiğini vurgulayarak, "Bu konuda daha fazla bilgiye ihtiyacımız var" dedi.

E-Reçete Sistemi'nin temelde doktor ve eczacı arasında bir iletişim aracı olduğunu hatırlatan Baransel, reçetede yer alan ilaç isimlerinin değişmeyeceğini vurguladı. Dolayısıyla dil seçeneklerinin bu ilaç isimlerini etkilemeyeceğini ifade etti. Ancak, Bakanlık'ın genel amaçlarına dair net bir açıklama yapılmadığı için sağlık profesyonelleri olarak neden bu yola gidildiğini anlayamadıklarını belirtti.

Baransel, ayrıca Kürtçe'nin diller arasında yer almamasının eleştirilerin ana odaklarından biri olduğuna dikkat çekti. Ülkede milyonlarca insanın anadili olan Kürtçe'nin listede yer almamasının, sağlık hizmetlerinin anadilinde sunulma hakkını engellediği yorumunu yaptı. "Sağlık hakkı, tedaviyi kendi dilinde alamayan vatandaşlar için kısıtlayıcı olabilir" şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanlığı'nın yeni adımı ve diller arasında Kürtçe'ye yer verilmemesi konusu, kamuoyunda tartışılmaya ve değerlendirilmeye devam ediyor.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, hiçbir ülkede böyle bir sistem olmadığını, ayrıca buna da ihtiyaç olmadığını söyleyerek “Ne yapmak istiyorlar anlamak zor. Yabancı dilde reçeteyi okuyabilecek kaç eczacı var? Sağlık turizmine yönelik bir hazırlık ve hasta çekme çabası mı acaba?” diye sordu. Öte yandan vatandaşlar düşünülerek böyle bir adım atılıyorsa bu diller arasına mutlaka milyonlarca insanın anadili olan Kürtçe’nin de eklenmesi gerektiğini dile getiren Ökten “Devlet televizyonunda TRT Kürdi var. Ancak Sağlık Bakanlığı Kürtçeyi dil olarak kabul etmiyor. 'Vatandaşımı düşünüyorum' diyen vatandaşının konuştuğu anadili öne koymalı” dedi.

222694

HDP: KÜRTÇE NEREDE?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi, sosyal medya hesabından Türkçe ve Kürtçe yaptığı açıklamayla Kürtçe’nin yer almamasını şu sözlerle eleştirdi: “Hayırlı olsun tabii ama, bu toprakların kadim dili olan Kürtçe nerede, neden sisteme eklemediniz? Hani Kürtlere ayrımcılık yapmıyordunuz? Sayın Fahrettin Koca hiç değilse sen diline sahip çıksaydın.”

dil