Olayın ardından yapılan soruşturmaya rağmen, yanlış kan veren personelin hala görevde olduğunu belirten Çavdar, "Adaletin yerini bulmasını istiyoruz" dedi.

Nevşehir Devlet Hastanesi'nde meydana gelen olayda, 75 yaşındaki Emine Ekinci'nin kırık bacağından ameliyat sonrasında yaşanan hata, ailenin yaşadığı acıyı iyice derinleştirdi. İddialara göre, sağlık personeli tarafından bir başka hasta için getirilen kanın, Emine Ekinci'ye verilmesi sonucu fenalaştı ve kalbi durdu. İlk müdahalesi hastanede yapılan Ekinci, daha sonra Kayseri Şehir Hastanesi'ne sevk edildi. Ancak tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Buket Çavdar, bu acı olayın ardından yapılan soruşturmaya rağmen, hala görevde olan personelin varlığından dolayı halen adaletin sağlanmadığına belirtti. Aile, sevdiklerinin yaşamını yitirdiği bu olayın sorumlularının hesap vermesini ve benzer hataların tekrarlanmaması için gerekli önlemlerin alınmasını talep ediyor.

"ADALETİN YERİNİ BULMASINI İSTİYORUZ"

Vefat eden Emine Ekinci’nin torunu Buket Çavdar, yanlış kan veren personelin halen başka bir şehirde görevine devam ettiğini, adaletin yerini bulmasını istediğini söyledi. İHA’ya konuşan Çavdar, "Anneannem ayağı kırıldığı için Nevşehir Devlet Hastanesine kaldırıldı. Tüm tetkikler yapıldıktan sonra ameliyat olması için ortopedi servisine yatışı yapıldı. Ameliyat sonrasında tansiyon rahatsızlığı nedeniyle yaklaşık bir hafta yoğun bakımda tedavisi devam etti.

Daha sonra normal servise çıkartılarak bir gün sonra taburcu olabilir denildi. Serviste yattığı sırada Anneannemin tedavisinde bulunmayan kan ürünü yanlışlıkla anneanneme veriliyor. Kan verildiği sırada anneannemin kalbi duruyor.

Serum Verilip Evine Gönderilen Çocuk Ambulansta Vefat Etti! Serum Verilip Evine Gönderilen Çocuk Ambulansta Vefat Etti!

Doktorların müdahalesi sonrasında kalbi tekrar çalıştırılarak yoğun bakıma alındı ve Kayseri Şehir Hastanesine sevki sağlındı. Anneannem yoğun bakımda uzun bir süre yaşam mücadelesi verdi. Ama bu mücadeleyi kaybetti. Bu yanlışlığı yapan personelin halen başka bir şehirde görevinde olduğunu öğrendik. Bu yanlışlığı yapan personelin görevinden alınmasını istiyoruz. Adaletin yerini bulmasını istiyoruz. Arkamızda durulmasını ve başka canların yanmamasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

HASTANEDEN AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Konu ile ilgili açıklama yapan Nevşehir Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Abdullah Eyvaz, "Hastanemizde yatmakta olan bir hastanın, kan transfüzyonu sırasında gelişen reaksiyon sonucunda kalbi durdu. Anında müdahale edilerek hasta yoğun bakıma alındı. Buradaki tedavisinin ardından hasta 3. basamak yoğun bakım ünitesi olan Kayseri Şehir Hastanesine sevk edildi. Hastanın şu an hayati tehlikesi devam ediyor” demişti.

DÖNEMİN İL SAĞLIK MÜDÜRÜ SORUŞTURMA AÇILDIĞINI DUYURMUŞTU

Dönemin Nevşehir Sağlık İl Müdürü Dr. Rahim Ünlübay da olayın olduğu tarihte yazılı bir basın açıklaması yaparak iddiaları doğrulamıştı. Ünlübay yazılı açıklamasında "12.08.2023 tarihinde Nevşehir Devlet Hastanesi Ortopedi Servisinde yatmakta olan Emine Ekinci (75) isimli hastaya yapılan kan transfüzyonu sırasında hasta fenalaşmış ve kardiyak arrest gelişmiştir.

Hastaya Ortopedi Servisinde ilk müdahale yapılmış olup 3. seviye erişkin yoğun bakım servisinde takibe alınmıştır. Yapılan inceleme neticesinde hastaya takılan kana karşı reaksiyon geliştiği anlaşılmıştır. Hasta ileri düzey takip ve tedavisi için Kayseri Şehir Hastanesine ivedilikle transfer edilmiştir. Hastanın tedavisi yoğun bakım şartlarında devam etmektedir. Konu ile ilgili idari soruşturma başlatılmıştır” ifadelerini kullanmıştı.

Editör: Serap