Sağlık çalışanlarının yaşadığı zorlukların ve depremin yol açtığı maddi ve manevi kayıpların hala büyük olduğu belirlendi. Özellikle depremin etkilerinin yoğun ve ağır olduğu şehirlerde toparlanma sürecinin tamamlanmadığı gözlendi. 

Aynı zamanda deprem bölgesinde görev yapan Hürriyet Sağlık-Sen Dış İlişkiler ve Basından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Serdar KAHRAMAN, saha çalışmalarında elde edilen bulgulara dair yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Herkesin bildiği gibi 6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizde yüzyılın en büyük felaketlerinden biri olan depremle karşılaştık. Birçok ilimiz bu felaketi doğrudan yaşayarak büyük maddi ve manevi kayıplar yaşadı. Deprem bölgesinde görev yapan sağlık çalışanları, depremin etkisi altında kalarak birçok zorluğu aşmak zorunda kaldılar. 6 ay boyunca ödenen deprem tazminatı ve OHAL sürecinde sağlanan teşvik ödemeleri, sağlık çalışanlarının ekonomik olarak desteklenmesine yardımcı oldu, ancak bu destekler maalesef yetersiz kaldı. Birçoğu hastanelerinin enkazı altında kalarak ya depremde hayatını kaybetti ya da ağır yaralar aldı. Birçoğu da aile üyelerini kaybetti. Ayrıca pek çoğu ev sahibi ya da kiracı olarak evlerini kaybetti. Ancak geldiğimiz noktada, sağlık çalışanlarımıza sunulan yardımlar hala yeterli seviyeye ulaşmış değil."

Hatay dışındaki hemen hemen tüm deprem bölgesinde hayatın normalleşmeye başlaması hız kazanmış olsa da hala Hatay’da özellikle merkez ilçe Antakya’da %80 oranında şehir tamamen yıkılmıştır. Diğer merkez ilçe Defne’ye hızlı bir şekilde prefabrik bir hastane yapılmış olsa da Antakya ilçesinde sağlık hizmetleri 2 ayrı sahra hastanesinde konteyner yapıların içinde verilmektedir. Keza tüm deprem bölgesinde şu an sağlık hizmetleri oldukça güç şartlar altında verilmeye devam ediyor.

Tavandan Teşvik Ödeme Deprem Bölgesindeki Tüm Sağlık Çalışanlarına da Verilmeli.

hurriyet-1

Yeni açılan Defne İlçesi Devlet Hastanesi’nde görevli sağlık çalışanlarına Sayın Bakanımızın yetkisini kullanarak sağladığı imkânlarla teşvik ödemeleri tavandan ödenmektedir. Bu kararı ve uygulamayı yerinde bularak destekliyor ve tebrik ediyoruz. İşte tam da bu noktada daha zor olan konteyner koşullarında ve hemen yanı başlarındaki diğer ilçe olan Antakya’da görevli sağlık çalışanları ise maalesef nerdeyse aynı teşvik ödemenin yarısı kadar bile olmayan bir ödeme almaktadırlar. 

hurriyet-2

Tüm sağlık çalışanlarımız aynı beklenti içerisinde ve tavandan teşvik ödemenin eşit şekilde tüm deprem bölgesinde verilmesini talep etmektedir. Yıkımın çok fazla olduğu ve barınma sorununun halen çözülmediği ve nizami koşulların henüz haiz olmadığı Hatay ili başta olmak üzere tüm deprem bölgesindeki Adıyaman, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Adana, Osmaniye, Malatya, Diyarbakır ve Elazığ illerindeki özellikle ağır yıkımın ve kayıpların yüksek olduğu yerler başta olmak zere tüm sağlık çalışanlarına en azından 2024 yılı sonuna kadar teşvik ödemenin herhangi bir kritere bağlı olmaksızın tavandan ödenmesi zaruri ve elzemdir.