Yangınların, arşiv ve depo olarak kullanılan bölümlerde gerçekleşmesi ve resmi kurumların herhangi bir açıklama yapmamış olması, Barut'un dikkatini çekti. Yangınlarla ilgili akıllarda oluşan şüpheleri dile getiren Barut, Sağlık Bakanlığı'nı derhal kamuoyunu bilgilendirmeye çağırdı. Ayrıca, yangında zarar gören arşivlerin içeriğinin açıklanmasını ve değerli arazilere sahip hastane yerlerinin korunmasını talep etti.

Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin 11 yıl önce kapatılan binasında 19 Aralık 2023 tarihinde çıkan yangın hakkında bilgi veren Barut, binanın deprem bölgesine gönderilecek malzemelerin depolandığı ve arşiv/depo olarak kullanıldığını belirtti. Ancak, yangın nedeniyle bina kısa sürede kullanılamaz hale geldi. Barut'un öne çıkardığı bir diğer olay ise, 22 Aralık 2023 tarihinde Adana Seyhan Devlet Hastanesi'ne bağlı olan eski Göğüs Hastalıkları Hastanesi binasında meydana gelen yangındı. Bu tarihi binanın Anıtlar Kurulu tarafından koruma altında olduğunu ve Seyhan Devlet Hastanesi'nin arşivlerini barındırdığını belirtti.

Yangınlarla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan yanıt alabilmek amacıyla TBMM Başkanlığı'na soru önergesi sunan Barut, olayların detaylı bir şekilde aydınlatılmasını talep etti. Barut'un çağrısı, kamuoyunun bu olaylar hakkında daha fazla bilgi sahibi olma hakkını vurgulayarak yapıldı.

"PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ"

Resmi kurumlar tarafından kamuoyunda büyük tartışmaya neden olan bu hastane yangınlarına ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadığını bildiren Barut, şunları kaydetti:

"Kamuoyunda 'tesadüf olamaz' diye tartışılan bu yangınların neden çıktığı, kundaklanma şüphesi, önemli arşivlerin yakıldığı, kent merkezinde değerli araziler üzerine kurulan bu hastanelerin yeriyle ilgili 'talan ve ranta açılacağı' yönündeki iddialara bir açıklık getirilmedi. Yangın çıkan hastanelerde inceleme yapan Adana Tabip Odası heyeti ise, 'Yangın çıkan kapatılmış Göğüs Hastalıkları Hastanesi ile Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Adana Hekimevi ile birlikte yeniden inşa edilmeli ve yeniden hizmete açılmalıdır' çağrısında bulundu. Bu çağrıya uyulup uyulmayacağını göreceğiz ama kuşkulara yol açan yangınların peşini bırakmayacağız."

"SORULAR YANIT BEKLİYOR"

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut'un Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya önerge üzerinden şu soruları yönelterek yanıt talep etti:

""1- Kamuoyunda tartışmalara neden olan hastane yangınlarıyla ilgili ve ortaya atılan iddialara ilişkin herhangi bir açıklama yapacak mısınız?

Sağlık Personelini İlgilendiren Kanun TBMM’den Geçti! Peki Madde Madde Neler Değişti? Sağlık Personelini İlgilendiren Kanun TBMM’den Geçti! Peki Madde Madde Neler Değişti?

2- Arşivlerin yer aldığı ve depo olarak kullanılırken yanan her iki hastanende yakın aralıklarla yangın çıkması tesadüf müdür? Tesadüf ise yaptığınız incelemelerden çıkan sonuç nedir?

3- Yangın nedeniyle oluşan hasarla birlikte, saklanan arşiv kayıtları yok oldu mu?, Arşivi yok etmeye yönelik bir kundaklama şüphesi bulunuyor mu? Arşivlerin ne kadar zarar gördüğü, arşivlerin korunup korunmadığına ilişkin bir tespitte bulunuldu mu? Kurum zarara uğradı mı, Sağlık Bakanlığı'nca oluşan zararın boyutunu açıklayacak mısınız?

4- Her ikisi de değerli araziler üzerine kurulu bulunan ve bir süre önce kapatılmış olan hastanelerdeki yangının çıkış sebebine ilişkin bilgi verecek misiniz? Bu arazilerin sağlık alanı dışında yapılaşmaya açılıp açılmayacağı, rant ve talan iddialarına ilişkin bir açıklamanız olacak mı?

5- Yanan tarihi eski Göğüs Hastalıkları Hastanesi ile Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin, aynı bölgede yer alan Adana Hekimevi'ni birlikte yeniden inşa edip hizmete sunmayı düşünüyor musunuz?"

Editör: Serap