Tuncay Cengiz, teklifin içeriğinde refah payı, kira yardımı, bayram ikramiyesi, seyyanen zamın taban aylığa yansıtılması, yiyecek ve giyecek yardımı gibi kamu çalışanlarının öncelikli taleplerinin bulunmadığını belirtti Kamu işvereninin kamu çalışanlarına yönelik sunduğu yeni zam teklifi, SAVDES-SEN Genel Başkanı Tuncay Cengiz tarafından eleştirildi.

Aynı zamanda vergi diliminin yüzde 15'te sabitlenmesi konusunun da teklifte yer almadığını vurguladı.

Değerlendirmesinde Cengiz, kamu işvereninin ikinci teklifini eleştirirken, “Dağ fare mi doğuruyor?” sorusuyla kamuoyuna seslendi. Teklifte sadece mali haklara yönelik rakamların yer aldığını, ancak sosyal taleplerin göz ardı edildiğini ifade etti.

Kamu çalışanlarının maaş zammının belirleneceği 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde sunulan ikinci teklifin 2024 yılı için toplamda 2 puan artırıldığını, 2025 yılı teklifinin ise sabit tutulduğunu belirtti. Ancak Cengiz, bu teklifin beklentilerin altında kaldığını ve kamu çalışanlarının sosyal haklarının göz ardı edildiğini dile getirdi.

TEKLİFTE SIFIR ZAM VAR

Sunulan teklife ilişkin değerlendiren Savunma, Büro ve Destek Hizmetleri (SAVDES-SEN) Genel Başkanı Tuncay Cengiz, sosyal haklara ilişkin bir teklifin bulunmadığını belirterek, “Tekliflerde, memur ve emeklilerinin beklediği, ne refah payı, ne kira yardımı, ne bayram ikramiyesi, ne seyyanen zammın taban aylığa yansıtılması, ne yiyecek yardımı, ne giyecek yardımı ne de vergi diliminin yüzde 15'te sabitlenmesi konularının hiçbiri yoktur. Ayrıca Yardımcı Hizmetler Sınıfı'nın kaldırılması da, kamu mühendislerinin sorunları da, kamu şefleri ve müdürlerinin talepleri de yok, kariyer uzmanları, SGK personeli, MSB, TSK ve EGM personelinin talepleri de. Kısacası hiçbir şey yok. Ne var? Sıfır zam var” dedi.

“YÜKÜ TAŞIMAK MEMURA BIRAKILIYOR”

Merkez Bankası’nın enflasyon tahminlerini hatırlatan Cengiz, sunulan teklifin tahminlerin altında kaldığını belirterek, “Yine enflasyon farkı çıkacak, memur enflasyon kadar artış alacak, refah payı olmadığı için sıfır zam almış olacak. Enflasyon kadar artış zam değil, alım gücü kaybının kısmen giderilmesidir. Kaldı ki, TÜİK enflasyon sepeti ile memurun enflasyon sepeti aynı değildir. TÜİK sepetinde gıda payı yüzde 25, memurun ihtiyaç sepetinde yüzde 40 ve gıda enflasyonu TÜFE'den en az yüzde 10 daha yüksektir. İşte aradaki bu fark memur ve emeklinin alım gücü kaybı ve fakirleşme oranıdır. Kısacası, kamu işveren heyetinin ikinci teklifi, ‘Dağ fare mi doğuruyor?’ sorusunu çağrıştırıyor, yine yükü taşımak memura bırakılıyor endişesini yaratıyor, beklentileri boşa düşürüyor” diye konuştu.

milligazete