"MİT'in Mossad ajanlarına karşı gerçekleştirdiği operasyon, milletimiz adına gurur verici bir başarıdır. Operasyon kapsamında 15 yabancı uyruklu şahıs tutuklandı, 12 kişi adli kontrol ve yurtdışına çıkma yasağı ile serbest bırakıldı, 7 şahıs ise sınır dışı edildi. İstihbarat Teşkilatımızın başarısıyla gurur duyarken, maalesef milli bir meselede dahi fırsat kollayan bazı kişilerin Sağlık Bakanlığımızı hedef alan yalanlarına cevap vermek zorunda kaldık.

Operasyonun ardından ortaya atılan iddialar arasında yer alan, operasyon kapsamındaki şahıslar arasında yabancı uyruklu doktor olup olmadığına dair yapılan spekülasyonlar asılsızdır. Gerçek şudur ki, iddia edildiği gibi operasyon dahilinde yabancı uyruklu bir doktor bulunmamaktadır. Eğer böyle bir durum söz konusu olsaydı, iddia sahipleri kendi sonuçlarını çıkarmış olacaklardı. Ancak, gerçek, onların dile getirdiği gibi değildir.

Bu vesileyle, ülkemizin güvenliği için fedakarca çalışan İstihbarat Teşkilatımızı bir kez daha tebrik ediyor, milletimiz adına gösterdikleri başarıdan dolayı minnettarlığımızı ifade ediyoruz. Ayrıca, gerçeği çarpıtarak kamuoyunu yanıltmaya çalışanlara karşı da kamuoyunu doğru bilgilendirme sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz."

'DOKTOR OLDUĞU İDDİA EDİLEN YABANCI UYRUKLU ŞAHIS, TEMİZLİK GÖREVLİSİDİR'

Doktor olduğu iddia edilen yabancı uyruklu şahıs, temizlik görevlisidir. Operasyon sonucu çıkarıldığı adli mercilerce, adli kontrol ve yurt dışına çıkma yasağı ile serbest bırakılmıştır. Mısır uyrukludur. Avrupa Birliği ile ortak yürütülen Göçmen Sağlığı Merkezleri projesi kapsamında 2019’da işe alınmıştır. İşe alımı öncesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan güvenlik soruşturmasında olumsuz bulgu tespit edilmemiştir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca kendisine 31 Ocak 2024’e kadar çalışma izni verilmiştir. Temizlik görevlisi şahıs bugüne dek hiçbir sağlık hizmetine dâhil olmamıştır.

'ŞAHSIN “DOKTOR” OLDUĞU İDDİASI “FIRSAT” DEĞERLENDİRME GİRİŞİMİDİR'

Şahsın “doktor” olduğu iddiası “fırsat” değerlendirme girişimidir. Çünkü iddia sahipleri, yabancı uyruklu (Suriyeli) doktorların “Güvenlik soruşturması yapılmadan, hiçbir sınava tabi tutulmadan, diploma ve vatandaşlık aldıklarını” defalarca tekrarladılar. Defalarca tekrarladıkları sözlere artık inanıyor olabilirler. Onların kendi sözlerine inanıyor olması somut gerçeği değiştirmez. Bu sözlere karşı yeniden açıklama gerekmez.

Temizlik görevlisi şahsın bir biriminde çalıştığı Göçmen Sağlığı Merkezleri hakkında tartışma konusu edilmeleri sebebiyle bazı bilgiler vermeliyim. Geçici koruma altında olan sığınmacılara sağlık hizmetleri, AB ile ortak yürütülen proje kapsamındaki Göçmen Sağlığı Merkezlerinde veriliyor. Bu merkezlerde, sadece koruma altındaki yabancılara hizmet verilmektedir.

Göçmen Sağlığı Merkezlerinde, tüm kurumlarda olduğu gibi, yabancılara çalışma izni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Uluslararası İş Gücü Genel Müdürlüğü tarafından verilmekte, gerekli güvenlik soruşturmaları yapılmaktadır. Çalışma izni verilmemiş yabancı uyruklu biri Göçmen Sağlığı Merkezlerinde istihdam edilemez.

“Güvenlik soruşturması yapılmadan, hiçbir sınava tabi tutulmadan, diploma ve vatandaşlık alan” doktor diye bahsedilen, temizlik görevlisinin de bir anlamda “sahte doktor” haline getirildiği, böyle olması durumunda siyasi rant vaat eden iddia, şu yönüyle de şaşırtıcıdır: “Ajan olduğu tespit edilen şahıs İstanbul’da, Gazzeli hastaların tedavi edildiği bir Göçmen Sağlığı Merkezinde çalışıyormuş.” Gazzeli hastaların bu gibi yerlerde değil, Ankara’daki büyük hastanelerde tedavi edildiği herkesçe biliniyor.

Bakan Koca: Depremde Bir Kişi İkinci Kattan Atlayarak Hayatını Kaybetti Bakan Koca: Depremde Bir Kişi İkinci Kattan Atlayarak Hayatını Kaybetti

Zaman kaybından ibaret gündemlere yol açanlar unutmasın: Milli istihbarat teşkilatının gurur verici başarısını başka konularla ilişkilendirerek yalan ve iftiraya sarılanların ayıbı kısa sürede ortaya çıkmıştır. Alışkanlık haline gelen yalanlarsa kişilerin kendi şahsiyetlerine suikastıdır.

Talep ettiğimiz, hakikate saygıdır!

Editör: Serap