Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 81 ilin UMKE gönüllülerini bir araya getiren bu anlamlı etkinliğe, Bilkent Yerleşkesi'nde katıldı. Bu yıl itibarıyla 7-13 Ağustos haftasını "UMKE Haftası" olarak kutlayacaklarını belirten Bakan Koca, UMKE gönüllülerinin afet ve felaket anlarında üstlendikleri hayati görevlerle milletin gururu olduğunu vurguladı.

Bakan Koca, etkinlikte yaptığı konuşmada, UMKE gönüllülerinin özverili çalışmalarının ve kahramanca görev üstlenmelerinin ülkenin sağlık ve güvenliği adına ne kadar kritik olduğunu vurguladı. Etkinlik boyunca UMKE gönüllülerine teşekkür ederek desteklerini sunan Bakan Koca, katılımcılarla bir araya gelerek geleceğe yönelik umut dolu mesajlar verdi.

Bu anlamlı etkinlik, UMKE gönüllülerinin azim ve fedakarlıklarıyla ülkenin her köşesindeki afet ve felaket anlarında vatandaşlara yardım eli uzattığına olan inancı tazelerken, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın da bu önemli etkinliğe katılımı, gönüllülerin çalışmalarına verdiği değeri bir kez daha gözler önüne serdi. Kurtarma alanındaki bu kritik iş birliği, ülkenin güvenliği ve dayanışmasının önemli bir sembolü olarak öne çıkıyor.

"Kurumsal ve toplumsal düzeyde değişimleri gerçekleştirmek zorundayız"

Gelecekte UMKE'nin daha nitelikli, yenilikçi bir gelişim süreci yaşamasını önemsediklerini belirten Koca, "Buna mecburuz. Depremlerin, yaşadığımız coğrafyanın yadsınamaz gerçeği olduğunu acı tecrübelerle biliyoruz. Geleceği daha güvenli ve sağlıklı yaşayabilmek için, çıkardığımız derslerden hareketle, kurumsal ve toplumsal düzeyde gereken değişimleri gerçekleştirmek zorunda olduğumuzun farkındayız" diye konuştu.

Marmara depreminden çıkarılan dersle, acil sağlık hizmetleri çatısı altında 2003 yılında UMKE'nin kurulduğunu hatırlatan Koca, "Bugün 30 Bölge ve 81 ilde örgütlü, 15 bin 200 UMKE gönüllüsü sağlık çalışanımız var. 2020 yılında afetlerde ve acil durumlarda sağlık hizmetleri yönetmeliği çıkartarak sağlık hizmetlerini etkin ve verimli kılacak süreçlerin usul ve esaslarını belirledik. Tüm UMKE gönüllülerimiz Dünya Sağlık Örgütü’nün Uluslararası EMT Tip 2 verifikasyonuna sahip" bilgisini paylaştı.

"UMKE'yi arama kurtarma ve medikal destek sağlayan bir yapıya kavuşturacağız"

Kahramanmaraş depremlerinde en büyük ihtiyacın arama kurtarma ekibinde yaşandığına işaret eden Koca, "Bu nedenle, daha çok medikal yardım amaçlı kurulan UMKE'yi, arama kurtarma faaliyetlerini de içeren bir eylem genişliğine taşıma kararı aldık. UMKE çatısı altında UMKE ATAK adında bir yapı oluşturuyoruz. UMKE gönüllülerimiz ulusal ve uluslararası sertifikalı eğitimleri alarak, bundan sonra deprem ve diğer afetlerde erken dönem kurtarma faaliyetleri de yürütecekler. Dünyada eşine az rastlanan bu gönüllülük hareketini hem arama kurtarma yapan hem de medikal destek sağlayan bir yapıya kavuşturacağız" dedi.

Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi "Atak" araçlarıyla arama-kurtarmada daha aktif rol alacak

Tüm personelin fedakarca çalıştığını vurgulayan Koca, sözlerine şöyle devam etti:

"UMKE gönüllerimizin sayısı 15 bin 200. Özellikle afet ve acil durumlarında erken dönemde sahaya ulasan ekip olduğu için vatandaşımızın haklı olarak medikal destek, medikal hizmet vermek üzere sahaya inen UMKE ekibinden arama kurtarma faaliyetini beklediğini biliyoruz. Yer yer bu konularda bu beklentinin farklı noktalara taşındığına da şahit olduk Bundan sonraki süreçte bu sahadaki durumu da görerek UMKE'nin medikal kurtarma hizmeti dışında arama kurtarma faaliyetini de yapmak üzere UMKE çatısı altında 'UMKE Atak' adında bir yapı oluşturduk.

Bu gönüllüler, özellikle sağlık ekibinden oluşan ve arama kurtarma faaliyetini yapan ekip olacak. Dolayısıyla bundan böyle UMKE sadece medikal hizmet sunan bir yapı olmaktan öte aynı zamanda arama kurtarma faaliyetini de de aktif yapan bir yapı olacak. Bundan sonraki süreçte de sayılarını her geçen gün artırarak, ilgili gönüllülerin sayısını artırarak acil ve afetlerde daha etkin bir fonksiyon üslenmesini sağlayacağız."

Koca, tüm gönüllülere teşekkür ederek, "Dünyada benzeri olmayan sadece gönüllü sağlık çalışanlarından oluşan 15 bin 200 kişinin aynı zamanda hem medikal hizmet sunan hem arama kurtarma hizmeti sunan uluslararası boyutuyla tanınan ender bir yapı olduğunu da hatırlatmak istiyorum." dedi.