Eryazgan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Biz doğruları söyledik, yalan söylemedik. Doğruları söylemeye devam edeceğiz, elimizde belgeler var, kanıtlar var, şahitlerimiz var, onları mahkemeye sunacağız. Aşının o dönemde olmadığına dair yoğun bir evrak belge var, şahitlerimiz de var" dedi. Müfettiş raporunda da aşının o dönemde eksik gönderildiğine dair kabulün bulunduğunu belirten Eryazgan, ilçe sağlık müdürlüklerinden o dönemde yapılan yazışmalarda aile sağlık çalışanlarının "aşı yok, aşı eksik" diye mesajlar aldığını ve bu nedenle aşılarını erteledikleri çocuklara ait belgelerin bulunduğunu ifade etti.

Aile Hekimini Sopayla Darbedenlerin Alacağı Ceza Belli Oldu! Aile Hekimini Sopayla Darbedenlerin Alacağı Ceza Belli Oldu!

Eryazgan, davaya 20'ye yakın derneğin ve meslek örgütlerinin mahkemeye gelip destek sunacağını da sözlerine ekledi.

Ne olmuştu?

Eryazgan, geçtiğimiz yıl katıldığı bir canlı yayında "Aşı noktasında sıkıntı yaşıyoruz. Aşıyı yapamıyoruz, eksik kalıyor" diyerek 0-2 yaş arasında yapılması gereken Hepatit B, çocuk felci ve verem aşılarının eksik olduğunu dile getirmişti. Kamuoyunda 'Sansür Yasası' olarak bilinen 'Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'da yer alan 'halkı yanlış bilgilendirmek' ve 'yalan beyanda bulunmak' ile suçlanan Eryazgan hakkında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasının yanı sıra meslek örgütlerinden men edilmesi talep ediliyor.

Editör: Serap