Bayram, yılsonu itibariyle altı aylık enflasyonun yüzde 40-45 aralığında gerçekleşmesini öngörüyor ve "Kanaatimce asgari ücrette yüzde 40'lık bir artış bekleniyor. Buna göre asgari ücret, net olarak 15 bin liranın üzerinde bir rakama çıkacak." açıklamasını yapıyor.

Benzine, Motorine Ve LPG'ye 2,5 TL İle 9 TL Arasında Zam Bekleniyor! Benzine, Motorine Ve LPG'ye 2,5 TL İle 9 TL Arasında Zam Bekleniyor!

Ancak enflasyon tahminleri, gerçekleşen ve hedeflenen rakamlara bağlı olarak değişebilir. Gerçekleşen enflasyon, geçmişteki fiyat artışlarını yansıtırken, hedeflenen enflasyon ise gelecekteki fiyat artışlarını tahmin eder.

Hükümetin Orta Vadeli Programı (OVP), 2023 yılı için yüzde 65'lik bir enflasyon oranını öngörüyor. Bu öngörü, gerçekleşirse asgari ücret sadece enflasyona endeksli bir artışla 18.813 lira seviyesine yükselecektir.

2024 asgari ücretinin kesin rakamı hala belirsizliğini koruyor, ancak ekonomi uzmanları ve vatandaşlar, Muhammet Bayram'ın tahminini yakından takip ediyor. Yeni yılın gelmesiyle birlikte, asgari ücretle geçinen vatandaşlarımızın beklentileri ve yaşam standartları da netleşecek.