Son haftalardan beri Türkiye, Özel Tüketim Vergisi'ni (ÖTV) tartışıyor ve bu artış akaryakıt fiyatlarını önemli ölçüde etkiliyor. Tek tek ürün ve hizmetlerdeki fiyat artışları da dikkat çekiyor. Akaryakıt zammının ardından, en çok merak edilen konulardan biri de toplu taşıma ücretlerine gelecek zam miktarı oldu.

Bu konuda bazı belediyeler şimdiden zam yapıldığını açıkladı. Ankara, geçtiğimiz hafta içinde toplu taşıma ücretlerinde yeni zam oranlarını duyurmuştu.

Ankara sonrası gözler İstanbul’da

7390 sayılı Cumhurbaşkanı kararıyla akaryakıt alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), 5 TL artırıldı. ÖTV sonrasında döviz ve petroldeki yükseliş akaryakıt fiyatlarını tekrar hareketlendirdi.

İstanbul’da Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), henüz yeni zamlar sonrasında toplantı yapmadı. Ancak görüşme öncesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi % 57’lik zam oranı bekliyor. Ulaştırma Bakanlığı ise bu teklifi fazla buluyor.

İBB’nin önerisinde göre yeni fiyatların şu şekilde olması isteniyor; aylık abonman 777 TL’den bin 219 TL’ye öğrenci abonmanı 140 TL’den 219 TL’ye, tam bilet 9,90’dan 15,5 TL’ye öğrenci bileti 4,83 TL’den 7,5 TL’ye, taksi indi-bindi 40 TL’den, 62 lira.