Devlet Hastanesinde Taşkınlık Çıkaran Kişinin Avukat Olduğu Öğrenildi! Devlet Hastanesinde Taşkınlık Çıkaran Kişinin Avukat Olduğu Öğrenildi!

Adli Tıp Kurumu'nun 30 kontenjanı tamamen dolarken, eğitim ve araştırma hastaneleri için ayrılan 4 bin 650 kontenjandan 3 bin 911'i doldu. Sağlık Bakanlığı adına tıp fakültelerine tahsis edilen 5 bin 988 kontenjandan ise 4 bin 654'ü doldu, 1334'ü boş kaldı.

En yüksek puanla yapılan yerleştirmeler arasında 85 puanla Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümü dikkat çekti. Sınavda 80-85 arası puan alan adaylar, deri ve zührevi hastalıklar, plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, göz hastalıkları, kulak burun boğaz, iç hastalıkları, radyoloji ve nöroloji gibi branşlara yoğun ilgi gösterdi.

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon, plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ve nükleer tıp gibi bölümler, adaylar arasında en çok tercih edilen alanlar oldu. Bu alanlardaki kontenjanlar ise tamamıyla doldu.

En az tercih edilen bölüm de çocuk sağlığı ve hastalıkları oldu. Bu bölüm için açılan 1359 kontenjanın 840’ı tercih edilmedi. 16 tıp fakültesinde çocuk sağlığı ve hastalıkları için açılan kontenjanın tamamı boş kaldı. Acil tıp ve cerrahi branşlar da tercih edilmeyen bölümlerden oldu. Acil tıp için 995 kontenjanın 356’sı tercih edilmedi. Beyin ve sinir cerrahisinde 274 kontenjanın 128’i, çocuk cerrahisinde 140 kontenjanın 89’u, genel cerrahide 386 kontenjanın 139’u, göğüs cerrahisinde 113 kontenjanın 43’ü, kalp damar cerrahisinde ise 140 kontenjanın 42’si tercih edilmedi.

ATO Yönetim Kurulu üyesi Asuman Doğan, “Cerrahi alanların artık hiç tercih edilmemesi ve çok düşük puanlarla buralara girilmesi ve girenlerin de yeterli bilgi, beceri ve donanıma sahip olmadan uzmanlık eğitimini tamamladığı düşünülürse sonuç endişe verici. Bu durum, ileride cerrah açığının çok olacağını göstermekte” dedi.

Editör: Serap