Şehir Hastanesindeki Şifreli Kapılar: ‘Çalışanlarla aranızdaki duvarları da kaldırın’ Şehir Hastanesindeki Şifreli Kapılar: ‘Çalışanlarla aranızdaki duvarları da kaldırın’

TÜİK tarafından duyurulan Ekim ayı enflasyon oranı yüzde 3.43 olarak açıklanmıştı. Bu resmi verilerin ardından Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, sabit gelirli kesimlerin özellikle enflasyon ve hayat pahalılığından olumsuz etkilendiğini vurguladı. 

Yalçın, "Memur-Sen'in 7. Dönem Toplu Sözleşme sürecinde masaya sunduğu tekliflerin, doğruluğunu ve haklılığını bir kez daha teyit ettiğini" ifade etti.

Yalçının paylaşımı şu şekilde;

Bugün TÜİK tarafından Ekim ayı enflasyon rakamı %3,43 olarak açıklandı. Ocak-Ekim enflasyonu %55, yıllık enflasyon %61,36 ve enflasyon farkı ise %22,08 olarak gerçekleşti.

TCMB Başkanı tarafından dün gerçekleştirilen basın açıklamasında 2023 yılsonu enflasyon tahmininin %58’den %65’e, 2024 yılı enflasyon tahminin ise %33’den %36’ya yükseltildiği ifade edildi. Ekim ayı Piyasa Katılımcılar Anketinde ise yılsonu enflasyonun %68,01 seviyelerinde gerçekleşeceği kayıtlara geçmişti.

Son dönemlerde yaşanan bu gelişmelerden en çok etkilenen kesim ise başta kamu görevlilerimiz olmak üzere sabit gelirliler olduğu unutulmamalıdır.

Kamu İşvereni tarafından gerçekleştirilen söylem ve verilerle haklılığı tespit edilen Memur-Sen’in 7. Dönem Toplu Sözleşme’de masaya sunduğu teklifler, “Memur-Sen’in tespitleri doğru, teklifleri haklıydı” gerçeğini bir kez daha teyit etmiştir.

Bu veriler ve tespitler çerçevesinde; Ocak ayında kamu görevlilerinin maaş/ücret artışı enflasyon farkıyla birlikte toplamda %50-52 seviyelerinde gerçekleşeceği beklenmektedir.

2024 yılı içerisinde de benzer tablo ile karşılaşmamak, “kamu görevlileri kayıp yaşıyor” söylemini tekrarlamamak için Ocak ayında yapılacak düzenlemede, hem kamu görevlileri hem de kamu görevlisi emeklileri yönüyle kayıpların telafi edilmesi gerekmektedir.

Mevcut durum itibariyle; “kamu görevlilerinin enflasyon farkı alacağı artıyor” söylemini değil, “kamu görevlilerinin ekonomik kayıpları artıyor” gerçeğini görmek gerekiyor.

Özellikle önümüzdeki 2 aylık süreç; mevsimsel etkilerin, enerji tüketiminin ve giderlerin büyük oranda artacağı, gelirin giderler arasında ucu ucuna paylaştırılacağı bir döneme giriyoruz.

Enflasyon farkının “dönem içerisinde yaşanan kayıp” ve “kamu görevlilerinin geçmişe değil geleceğe yönelik kayıpları telafi ediliyor” gerçekliği unutulmamalıdır.