TÜİK'in yapacağı bu açıklamanın ardından, başta akaryakıt olmak üzere birçok kalemdeki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) maktu tutarlarına zam yapılacak. Benzin, motorin ve LPG fiyatlarının artması bekleniyor.

ÖTV zamları ilk sırada

Temmuz ayının başlamasıyla birlikte ÖTV zamları gündemin ilk sırasına yerleşti. İlk zam bugün yüzde 38 oranıyla elektriğe geldi. 3 Temmuz Çarşamba günü Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (Yİ-ÜFE) açıklanacak ve bu açıklamanın ardından akaryakıt, alkol ve sigara ürünlerinin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) maktu tutarlarına yaklaşık yüzde 20 oranında otomatik zam yapılacak.

Yargıtay'dan Emsal Karar: Döviz Borçları Türk Lirası ile Ödenecek Yargıtay'dan Emsal Karar: Döviz Borçları Türk Lirası ile Ödenecek

ÜFE’nin yüzde 20 artması durumunda, ÖTV tutarları benzinde 11.34 liraya, motorinde ise 10.63 liraya çıkacak. ÖTV üzerinden ayrıca Katma Değer Vergisi (KDV) alındığı için vergi yükü benzinde 2.27 liraya, motorinde 2.13 liraya yükselecek. Böylece benzinin litresi 42.40 TL’den 44.67 TL’ye, motorin ise 42.51 TL’den 44.64 TL’ye çıkacak. Foreks Haber'in aldığı bilgiye göre, LPG grubunda da 1,80 TL fiyat artışı bekleniyor. Kaynaklar, "Akaryakıt fiyatlarında platts değerleri doğrultusunda bir değişiklik gözükmüyor, ancak TÜİK verileri açıklandıktan sonra hem akaryakıt hem de otogaz (LPG) ürünlerinde 03.07.2024 tarihinden itibaren ÖTV kaynaklı fiyat artışı bekleniyor" açıklamasında bulundu.