Bu büyük felaketin ardından hayata bağlanan ve insanlara yardım etme isteğiyle dolan Ferhat Tokay'ın hikayesi, depremin yıllar geçse bile unutulmayan acısını ve dayanışmayı simgeliyor.

Merkez üssü Tabanlı köyü olan, 604 kişinin hayatını kaybettiği ve binlerce insanın evsiz kaldığı 23 Ekim 2011 depremi, Van ve çevresinde derin izler bıraktı.

Bu felaket sırasında yıkılan binaların enkazından umutsuzca kurtarılmayı bekleyen Ferhat Tokay, sağlık görevlilerinin çabaları sayesinde hayatta kaldı. Kurtarıldıktan sonra hastanede tedavi gören Tokay, bu deneyim onun yaşamını değiştirdi.

Ferhat Tokay, kendi hayatını kurtaran sağlık ekibinin yardımseverliği ve insanlara duyduğu sevgi ile etkilenerek hemşire olmaya karar verdi. Kendi yaşadığı mucizeyi diğer insanlara da yaşatmanın yolunu hemşirelik mesleğinde buldu. Şimdi, deprem felaketinin yaşandığı topraklarda, hemşire olarak görev yaparak insanlara yardımcı oluyor ve bu şekilde depremin yaralarını sarmaya katkıda bulunuyor.

25 yaşındaki Ferhat Tokay, depremin en yıkıcı etkilediği Van'ın Erciş ilçesinde yaşayan bir genç. 23 Ekim 2011 tarihli 7,2 büyüklüğündeki deprem, Tokay'ın hayatını sonsuza dek değiştiren olaylardan biriydi. Bu felakette Tokay, ailesinin ve birçok yakınının yanı sıra kendi hayatını da kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldı. Yıkılan bir binanın enkazı altında saatlerce bekledikten sonra, sağlık ekipleri tarafından 108 saat sonra kurtarıldı.

Deprem sonrası tedavi gördükten ve sağlığına kavuştuktan sonra Ferhat Tokay, hayatında önemli bir karar aldı. Kendisini kurtaran sağlık ekiplerinin özverili çalışmalarından etkilendi ve onların yaptığı gibi insanlara yardım etme arzusu taşıdı. Bu isteğiyle uyumlu bir şekilde hemşirelik mesleğine yönelmeye karar verdi. Ayrıca, afetlerde insanlara yardımcı olabilmek amacıyla arama kurtarma ve ilk yardım eğitimlerini de başarıyla tamamladı.