Howard Tucker, uzun ömrünün sadece iyi genler ve şansa bağlı olmadığını, yaşam tarzının da büyük bir etken olduğunu söyledi. Tucker, zihnini sürdürmek için hayati gördüğü üç önemli kuralı paylaştı.

Kendi ifadesiyle, "Yetmiş yılı aşkın süredir pratisyen bir doktor ve nörologum. Ve 101 yaşındayım, insanlar bana sık sık beynimi nasıl keskin tuttuğumu soruyor. Yaşlandıkça zihinsel işlem yeteneklerimizi etkileyen doğal değişiklikler yaşarız" dedi. Tucker. Beynin bazı bölgelerinin küçülebileceğini, nöronlar arasındaki iletişimin azalabileceğini ve kan akışının azalabileceğini belirtti.

Zihin de diğer kaslar gibi düzenli egzersize ihtiyaç duyar. Bu nedenle, zihin sağlığını artırmak için günlük üç ritüel uyguladığını ifade etti. Dr. Howard Tucker'ın zihin sağlığı için bu değerli sırları, uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen herkes için ilham verici olabilir.

1. İŞE GİDİYORUM

Araştırma emekli olmak ile artan bilişsel gerileme arasında bir ilişki olduğunu gösteriyor; bu yüzden hala emekli olmadım.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversite Hastanesinde Baskılar Yüzünden Öğrenci Kalmayacak İddiası! Bolu Abant İzzet Baysal Üniversite Hastanesinde Baskılar Yüzünden Öğrenci Kalmayacak İddiası!

Guinness Dünya Rekorları tarafından dünyanın en yaşlı pratisyen doktoru seçildim. 66 yıllık eşim Sara da 89 yaşında hâlâ psikanaliz ve psikiyatriyle uğraşıyor.

İşim bir dizi tıbbi konuyu gözden geçirmemi ve sorunlar üzerinde düşünmemi gerektiriyor. Nörolojideki son gelişmeleri takip etmek beynimi meşgul ediyor.

Gönüllü olmak, bir hobi edinmek ve yeni beceriler öğrenmek büyük zihinsel uyarım sağlayabilir. Örneğin 60'lı yaşlarımın başında, tam zamanlı tıp pratiğimi yaptıktan sonra geceleri hukuk fakültesine gidiyordum. Ohio Baro Sınavını 67 yaşında geçtim.

2. SOSYAL KALIYORUM

Araştırma, güçlü ilişkilerin hafızamızı ve bilişsel işlevimizi korumamıza yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Ne yazık ki benim yaşımda en yakın arkadaşlarımın, aile üyelerimin ve meslektaşlarımın çoğu vefat etti. Ancak işimin genç meslektaşlarımla ilişkiler kurmama olanak sağlamasından dolayı şanslıyım.

Sara ve ben de topluluğumuzdaki insanlarla akşam yemeği yemeyi öncelik haline getiriyoruz.

Haftada en az iki kez kızım ve kocasıyla, oğlum ve karısıyla yemek yiyoruz. Arkadaşlarımız ve meslektaşlarımızla yeni restoranlar denemekten de keyif alıyoruz.

3. EĞLENCE İÇİN OKURUM

Nörolojideki en son gelişmeleri ve tedavileri okumadığım zamanlarda biyografileri ve polisiye hikayeleri okumayı seviyorum.

Kendinizi iyi bir kitaba kaptırmak, kurgu olsun ya da olmasın, beyninizin birçok yeni bilgiyi işlemesini gerektirir. Bunun zihninizi keskin tutmanın anahtarı olduğuna inanıyorum.

Editör: Serap