Şimşek’in Açıklamalarını Ardından Memurlara Kötü Haber: 2 yıl zam yok Şimşek’in Açıklamalarını Ardından Memurlara Kötü Haber: 2 yıl zam yok

BİSAM Araştırma Enstitüsü (DİSK/Birleşik Metal İş Sendikası) tarafından nisan ayına ait açlık ve yoksulluk sınırı raporları açıklandı. 

BİSAM tarafından Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine dayalı yapılan araştırmada nisan ayında açlık ve yoksulluk sınırı son zamanların en yüksek zirvesine erişti.

2024 Nisan ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırması

DİSK/Birleşik Metal İş Sendikası (BİSAM), nisan ayı açlık ve yoksulluk sınırı raporunu kamuoyuyla paylaştı. Rapora göre, açlık sınırı asgari ücreti aşarken, yoksulluk sınırı bir önceki aya göre 4 bin TL artarak 61 bin TL'ye yükseldi. BİSAM'ın TÜİK verilerini esas alarak gerçekleştirdiği 2024 Nisan ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırması, son dönemin en yüksek seviyesine ulaştı.

Yoksulluk sınırı 61.418 TL oldu

BİSAM'ın açıkladığı verilere göre, açlık sınırı 17 bin 2 TL'lik asgari ücrete kıyasla 754 TL daha yüksek oldu. Öte yandan, Mart ayında 57 bin TL olarak belirlenen yoksulluk sınırı, Nisan ayında 61 bin 418 TL olarak hesaplandı.

Son açıklanan raporda, dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için aylık harcamasının Nisan 2024'te 17 bin 756 lira olduğu belirtildi.

Tek başına yaşayan bir kişi için yoksulluk sınırını 28.458 TL

Hanehalkı tüketim harcamaları esas alınarak yapılan hesaplamalara göre ise yoksulluk sınırı 61 bin 418 lira olarak kaydedildi. Tek başına yaşayan bir kişinin ise sağlıklı ve dengeli beslenme ile yaşamını idame ettirmek için yapması gereken mutfak harcamaları ile barınma, ulaşım, eğitim, sağlık gibi diğer harcamalarının toplamının en az 28.458 lira olması gerektiği hesaplandı. Buna göre, tek başına yaşayan bir kişi için yoksulluk sınırının 28.458 lira olduğu tespit edildi.

Nisan 2024'te günlük harcamalarda en yüksek maliyet grubunu süt ve süt ürünleri oluşturdu. Bu grupta yapılması gereken harcama tutarı 172.07 lira olarak belirlendi. Et, tavuk ve balık grubu için minimum harcama tutarı ise 124.81 lira olarak hesaplandı.

Sebze ve meyve için günlük harcama tutarı ise 155.14 liraya ulaştı. Ekmek için günlük harcama tutarı ise 40.25 lira olarak belirlendi. Katı yağ ve sıvı yağ için yapılması gereken harcama ise 31.20 lira olarak hesaplandı. Yumurta için günlük harcama tutarı 8.98 lira, şeker, bal, reçel ve pekmez için ise 13.77 lira olarak belirlendi.