Bakan Şimşek, ücret düzenlemelerinin bundan sonra hedef enflasyona göre yapılacağını belirtti. Ayrıca, enflasyonun dar kesimleri ezdirmeyeceğini ve alım gücünün kalıcı bir şekilde artırılmasının tek yolunun enflasyonu düşürmek olduğunu vurguladı.

Yeni dönemde maaş zamları nasıl olacak? Bu konuda ekonomist Prof. Dr. Abdulkadir Develi, CNN Türk canlı yayınında şu açıklamalarda bulundu: "Önceki ücret politikalarında refah payını kapsayan düzenlemeler vardı ve reel gelir artırılmaya çalışılıyordu. Ancak şu anda enflasyonun etkisi, depremin etkisi ve enflasyon beklentilerini yönlendirme süreci içindeyiz."

Develi, maaş zamlarının artık enflasyona göre şekilleneceğine dikkat çekerek, yeni dönemin ekonomik dinamiklerinin dikkate alınması gerektiğini ifade etti.

YENİ DÖNEMDE MAAŞLAR NASIL OLACAK?

Burada fiyatlama davranışlarının önüne geçen bunu yönlendiren bir politikadır. Önümüzdeki yıl için zam teklifine bakıldığında memur ve memur emeklisinde bunu görüyoruz. Enflasyonun altında bir teklif durumu söz konusu ama enflasyon farkının garanti edildiği bir model söz konusu. Son süreçte fiyatlama davranışları bozuldu. Emekliye memura artış olduğu zaman fiyatlama davranışlarında bozulmalar oluyor. Burada rasyonel bir enflasyon projeksiyonu ortaya konulması fiyatlama davranışları noktasında etkili olacaktır.

‘REFAH PAYINDAN BAHSETMEYECEĞİZ, ENFLASYONDAN BAHSEDECEĞİZ’

Memur ve memur emeklilerinin ücretlerini etkileyen en önemli unsur enflasyon, şu süreçte deprem etkisinden dolayı refah payından bahsetmeyeceğiz ama enflasyondan bahsedeceğiz.

Şu amaçlanıyor. Burada enflasyon beklentisi ile ücret beklentisinin eş anlı oluşturularak bir zemin amaçlanıyor. Önümüzdeki yılla ilgili bir kararlılık var. 

Bakan Şimşek satın alma gücünün korunacağını söyledi. Bu önemli bir cümle, enflasyon arttığı zaman satın alma gücü eriyor. 

Önümüzdeki süreçte enflasyonla ilgili doğrudan hareket eden bir ücretleme politikasını göreceğiz.

ENFLASYONUN DÜŞÜRÜLMESİ İÇİN ALINACAK TEDBİRLER NELER?

Dar kesimlinin gelir düzeyinin artırılması, enflasyonun ötesinde bir gelir düzeyinin sağlanması şeklinde açıklanabilir. 

Fiyat istikrarı sağlandığı zaman enflasyon tek haneye düştüğü zaman ücret düzenlemeleri ile enflasyonun ötesinde artış daha kolay hale gelecektir. Bakan Şimşek şunu vurguluyor: Enflasyonun fiyat istikrarını sağlaması, enflasyonun tek haneli rakamlara düşmesi, dar gelirinin refah seviyesinin artırılması önemli.

milliyet