Bu dava ile birlikte, ek ders karşılığı çalışanların kamu görevlisi olduğu net bir şekilde vurgulandı ve bu kişilerin kamu görevlileri sendikalarına üye olabilmesinin yolu açıldı.

Sağlık-Sen, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda ek ders karşılığında çalışan personelin sorunlarını çözmek için kararlı mücadelesine devam ediyor. Yıllardır belirsizlik yaratan "ek derslilerin sendikalara üye olamama" tartışmasına nihayet Yargıtay son noktayı koydu.

Hekim Birliği Eski Genel Başkanı Huzur Hakkı Paralarını ve Denetim Raporlarını Sordu! Hekim Birliği Eski Genel Başkanı Huzur Hakkı Paralarını ve Denetim Raporlarını Sordu!

Sağlık-Sen Hukuk Birimi'nin ek ders karşılığında çalışanların Sağlık-Sen'e üye olabilmesi için açtığı dava, yerel mahkemeden olumlu sonuç aldı. Bölge mahkemesinin de onayladığı bu karar, Yargıtay'a taşındı ve Yargıtay, Bölge Mahkemesi'nin "ek ders karşılığında çalışanlar kamu görevlileri sendikalarına üye olabilir" kararını onayladı.

Bu tarihi karar doğrultusunda, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda görev yapan ek ders karşılığı çalışanların kamu görevlisi statüsünde olduğu vurgulandı ve bu çalışanların kamu görevlileri sendikalarına üye olabilmesinin önü açıldı. Sağlık-Sen'in bu zaferi, ek ders karşılığında çalışan personelin haklarını savunma yolunda önemli bir adım attı.

Genel Başkan Doğan: Ek Dersli Çalışan Arkadaşlarımızı Sağlık-Sen Çatısı Altında Mücadeleye Davet Ediyoruz

Kararı değerlendiren Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Faruk Doğan, ek derslilere yönelik önemli bir hukuk zaferi elde ettiklerini kaydetti.

Doğan,

“Sağlık-Sen olarak yıllardır muallakta olan bir konuyu daha çözdük. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda görev yapan ve birçok sorunu bulunan ek ders karşılığında çalışan arkadaşlarımız kamu görevlileri sendikalarına üye olamıyordu. Sağlık-Sen Hukuk Birimimizin açtığı davalar ve Yargıtay’ın son verdiği kararla önemli bir soruna nokta koyduk. Bu emsal kararla ek ders karşılığında çalışan arkadaşlarımız sendikamıza üye olabilecek. Dün olduğu gibi bugün de ek derslilerin haklarını Sağlık-Sen savunacak. Tüm ek dersli çalışan arkadaşlarımızı Sağlık-Sen çatısı altında mücadeleye davet ediyoruz”

ifadelerini kullandı.

“Kadro Mücadelemiz Devam Ediyor”

Aynı zamanda ek derslilerin kadroya geçirilmesi için de çalışmalara devam ettiklerini kaydeden Doğan, “Arkadaşlarımızın hem mali hakları hem de özlük ve sosyal hakları yönünden çalışma koşulları günümüz şartlarına uygun değil. Kadro güvencelerine kavuşmaları için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere ilgili Bakanlıklar ve Milletvekilleri ile görüşmelerimizi devam ediyor. Arkadaşlarımız kadro güvencesine kavuşana kadar bu mücdeleyi sürdüreceğiz” dedi.