Özel okullarda görev yapan öğretmenler arasında fazla mesai ücretlerinin nasıl hesaplanacağı konusunda uzun süredir tartışmalar yaşanıyordu. Ancak Yargıtay'ın emsal kararı, bu konuya netlik getirdi.

Özel bir okulda Almanca öğretmeni olarak görev yaparken yaşadığı ücret sorunları nedeniyle istifa eden K.L., alacaklarının ödenmemesi üzerine iş mahkemesine başvurdu. K.L., kıdem tazminatı, fazla mesai ücreti, hafta sonu çalışma ücreti, zümre başkanlığı ücret farkı, eğitim öğretim ödeneği ve yabancı dil tazminatı alacaklarının davalıdan tahsiline karar verilmesini talep etti. Davalı kurum avukatı ise davayı reddetmeye çalıştı, ancak mahkeme davacının taleplerini kısmen kabul etti.

Davacı öğretmenin avukatı tarafından temyiz edilen kararın incelenmesi için Yargıtay 9. Hukuk Dairesi devreye girdi ve özel eğitim kurumlarında çalışan öğretmenleri ilgilendiren önemli bir karar verdi.

Bu Hastanenin Başhekimi Ve Müdürü Neden İstifa Ediyor? Bu Hastanenin Başhekimi Ve Müdürü Neden İstifa Ediyor?

Yargıtay'ın kararına göre, öğretmenin haftalık çalışma saati 45'i geçmediği için fazla mesai ücreti talebi kabul edilmedi. Ayrıca, öğretmenin zümre başkanı olarak görevlendirilmesi sebebiyle ders sayısının azaltıldığına dair delil olmadığı için ek ücret talebi de reddedildi.