Milletvekili Ayan, hastanede yaşanan sorunların ve eksikliklerin çözümü için Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamalarda bulunmasını talep etti.

Viranşehir ilçesindeki devlet hastanesinde yaşanan doktor ve fiziki eksikliklerle ilgili olarak Yeşil Sol Parti Şanlıurfa Milletvekili Dilan Kunt Ayan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya bir dizi soru yöneltti. Ayan, Viranşehir halkının sağlık hizmetlerine erişimini ve nitelikli sağlık hizmeti almasını engelleyen sorunları ele alarak Bakan Koca'nın açıklamalarını istedi.

Soru önergesinde yer alan sorular şu şekildedir:

İddiaya Göre Doktora ‘Usulsüz Rapor’ Suçlaması Yapıldı! İddiaya Göre Doktora ‘Usulsüz Rapor’ Suçlaması Yapıldı!

1- Viranşehir ilçesindeki devlet hastanesinde kaç kadın doğum uzmanı hekim atanmıştır ve atanma kriterleri nelerdir?

2- Viranşehir'deki 4 kadın doğum uzmanından 2'si hangi gerekçelerle başka bir ilçeye görevlendirilmiştir ve bu görevlendirmelerin nedeni nedir?

3- Hastane yöneticileri neye göre belirlenmekte ve atanmaktadır? Ayrımcı davranışlar ve mobbing iddialarına yönelik herhangi bir soruşturma yapılmış mıdır ve sonuçları nelerdir?

4- Viranşehir gibi nüfusu yoğun bölgelerde uzman hekimlerin sayısının yetersiz olmasının nedenleri nelerdir ve bu sorunların çözümüne dair herhangi bir çalışma yapılmış mıdır?

5- Sosyo-ekonomik ve demografik nedenlerle tercih edilmeyen bölgelerde hekimlere yönelik teşvik edici çalışmalar yapılıyor mu?

6- Sağlık sektöründe artan şiddet olaylarının Viranşehir ve Şanlıurfa'da yüksek olmasının nedenleri nelerdir ve sağlıkta şiddetle mücadele için bir plan veya program mevcut mu?

7- Viranşehir Devlet Hastanesi'nde aylardır bozuk olan klimalar ve eksikliklerle ilgili nedenler nelerdir, bu sorunlar neden giderilmemiştir ve sorumluları kimlerdir?

8- Yerel ve bölgesel düzeyde sağlık hizmeti kalitesini etkileyen sorunlar ve şikayetler için ne tür çalışmalar yapılmaktadır?