İzmir’de Hastane Yemeğinden Kurt Çıktı! İzmir’de Hastane Yemeğinden Kurt Çıktı!

Van Şehir Hastanesi, etkileyici bir kapasiteye sahip olacak. 210 ek poliklinik, 157 erişkin yoğun bakım ünitesi, 40 ameliyathane ve toplamda 800 yatak kapasitesine sahip olan bu yeni hastane binası, Van şehri ve çevre illerden gelen binlerce hastaya sağlık hizmeti sunacak. Proje aşamasından ihale aşamasına ilerleyen bu ek hastane, Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ni tam kapasiteli bir şehir hastanesine dönüştürecek. Bu gelişme, hem "şehir hastanesi" hem de "eğitim ve araştırma hastanesi" statüsüyle Van ve çevresindeki illere daha geniş kapsamlı sağlık hizmeti sunma fırsatını sunacak. Bu önemli proje, sağlık hizmetlerinde önemli bir adım olacak ve bölgedeki sağlık altyapısını büyük ölçüde güçlendirecek.

“TOPLAM 2 BİN 300 YATAKLI OLACAK”

Van İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Muhammed Tosun, şehir hastanesi projesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanlığının destekleriyle hayata geçtiğini belirtti. Şehir hastanesinin proje aşamasından yakın zamanda ihale aşamasına geçeceğini ifade eden İl Müdürü Tosun, “Bu yılsonuna kadar ihalesi tamamlandıktan sonra gelecek senenin ilk aylarında da temelinin atılmasını planlıyoruz. Şehir hastanemiz 800 yataklı ek bina olarak, mevcut bin 500 yataklı Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yerleşkesindeki boş alanda inşa edilecek. Van Şehir Hastanesi toplam 2 bin 300 yataklı olacak. Ayrıca ‘eğitim ve araştırma’ statüsünde hizmetlerine devam edecek” dedi.

“MÜKEMMELİYET MERKEZİ STATÜSÜNE KAVUŞACAK”

Van ilinin ihtiyacı olan fizik tedavi, rehabilitasyon, onkoloji ve ileri cerrahi standartlarının olduğu bir şehir hastanesinin inşa edileceğinin altını çizen Tosun, “Şu an mevcutta Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 22 ameliyathaneyle hizmet vermekteyiz. Zaman zaman ameliyathanelerde sıkışıklık yaşamaktayız. Biz de bunu planlayarak şehir hastanemize 50 ek ameliyathane planladık. Yine 157 ek erişkin yoğun bakım planlandı. Bu 157 ek erişkin yoğun bakım yapıldığında, şu an mevcut hastanedeki erişkin yoğun bakımlardan boşalan yerlerde çocuk ve yeni doğan yoğun bakımların kapasite arttırması için kullanacağız. Bu hastanede geniş ve ferah bir acil servis planladık. Böylelikle inşaat bittikten sonra eski acil servis alanını tamamen çocuk ve kadın doğum acili olarak kullanacağız. Yeni hastanemizin acil servisini de erişkin acil servisi olarak kullanacağız. Onkoloji hastalarının tanı ve tedavilerinin tamamen yapıldığı bir onkoloji merkezi planlamaktayız. Yine ileri fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerinin yapıldığı bir hastanemiz de bunun içerisinde yer alacak” diye konuştu.

2024 YILININ İLK AYLARINDA TEMELİ ATILACAK

Van ve çevre illerde olmayan Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatrinin de yeni şehir hastanesinde yapılacağını dile getiren Tosun, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu da 50 yataklı olarak planlandı. İnşallah 2024 yılının ilk aylarında temeli atıldıktan sonra ihalede yazan şartlara bağlı olarak, 2 ya da 3 yıl içerisinde tamamlayarak aktif hale geçmesini planlıyoruz.”