Geçen ay kiralar, aylık bazda yüzde 4 geriledi. Eylül ayında konut satışları aylık yüzde 15 azaldı, bu da ev satışının zorlaştığını gösteriyor. İlan sitelerinde satılık ev ilanlarının arttığı da dikkat çekiyor. Bir emlak portalının verilerine göre, geçen ay kiralar da yüzde 4 geriledi.

Uzun bir süre sonra ilk kez kiraların düşüş yaşadığı dönemle birlikte satılık konut fiyatları yüzde 4 artış göstererek enflasyonun biraz altında seyretti. Bu durum, ev satın almayı düşünen birçok kişinin kiralık ev seçeneklerine yönelmesine yol açtı. İnternet üzerinde yapılan aramaların yüzde 48,4'ü kiralık konutlarla ilgiliyken, arsa veya arazi arayanların oranı yüzde 23,3 oldu. Geriye kalan yüzde 28,3'lük kesim ise satılık ev ilanlarını inceledi.

Milletvekili Tarafından Memura 3600 Ek Gösterge Reddedildi! Milletvekili Tarafından Memura 3600 Ek Gösterge Reddedildi!

Bu trendlerin en fazla görüldüğü iller arasında İstanbul, kiralık ve satılık konut arayanlar açısından hala ilk sırada yer alıyor. İstanbul'u Ankara ve İzmir takip ediyor. İlçeler bazında ise Beylikdüzü İstanbul'un en çok konut aranan ilçesi olarak öne çıkıyor.

Bu ilçeyi İzmir Buca ve Ankara Çankaya ilçeleri izliyor. Bu veriler, konut piyasasında yaşanan değişikliklerin ve talep dinamiklerinin yansımalarını gösteriyor.

Kaynak: NTV