2024 yılında maaşlara yapılacak olan zam konusunda önemli bir tahminde bulunan Aktaş, yerel seçimler öncesinde bu zammın yüksek bir oranda gerçekleşeceğini ve bu sayede enflasyonun bir ölçüde örtülmeye çalışılacağını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: ‘Memura önemli artış olacak’ Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: ‘Memura önemli artış olacak’

Aktaş'ın ekonomi değerlendirmesine göre, "Yerel seçimler öncesinde yapılacak yılbaşı zammı, oran olarak oldukça yüksek tutulacak ve bu, enflasyonun oluşturduğu ekonomik sıkıntıların giderilmesine katkı sağlayacaktır" şeklindeki ifadesi dikkat çekiyor.

Özellikle Orta Vadeli Program'ın (OVP) enflasyon hedeflerinin sürekli olarak ertelendiğini belirten Aktaş, ekonomi yönetiminin enflasyonla mücadelede daha fazla adım atmaya ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Alaattin Aktaş, yüksek enflasyonun Hazine'ye ve borçlu şirketlere fayda sağladığını belirtirken, sabit gelir sahiplerinin de belli dönemlerdeki zamlarla teselli edildiğine dikkat çekti. Ayrıca, iktidarın seçim öncesi yüksek zam yapma stratejisi izlediğini ve bu nedenle önceki zamların halk tarafından daha çok hatırlandığını ifade etti.

2024 YILINDA MAAŞLARA NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Alaattin Aktaş'ın Ekonomim'deki, "Enflasyonu boş ver, sen yeter ki yüksek zam ver!" başlıklı yazısındaki ilgili bölümü şöyle:

Yüksek enflasyonun en çok Hazine'ye ve borçlu şirketlere, tabii ki kişilere de yaradığı ortada.

Sabit gelirli vatandaş ve özellikle emekliler mi, onları hiç sormayın!

Ama onlar da belli dönemlerde verilen zamlara odaklanıyor ve yüksek zam verildiği takdirde enflasyonu bir anda adeta unutuveriyor.

Bu gerçeğin en çok farkında olan ve bunu kullanan da iktidar...

Şimdi hazırlıklar yılbaşı için...Ortada enflasyon gibi bir ayıp var.

Bu ayıbı örtecek olan da yüksek zam.

Ama bu ayıbı örtmenin de bir zamanı var.

Unutmayalım; en son verilen zam, en akılda kalan zamdır!

Yerel seçimden önce örneğin bu yılın ortasında verilen zammı yüksek tutup yılbaşında verilecek olanı daha düşük belirlemek siyaseten akıllıca olur muydu? Herkesin aklında son zam kalacağına göre, tabii ki olmazdı.

Şimdi yapılacak olan da bellidir. Yerel seçimden önce yapılacak yılbaşı zammının oranı yüksek tutulacak ve böylece enflasyon ayıbı bir ölçüde örtülecektir.

Zaten enflasyonun sorumlusu olarak hükümeti görmeyen, fiyat artışlarını hâlâ dış güçlere bağlayan, hâlâ tüm dünyada bizdeki gibi bir sıkıntı olduğunu düşünen çok geniş bir kesim bulunduğu dikkate alınırsa yılbaşında verilecek yüksek oranlı bir zam adeta lütuf gibi kabul edilecektir.

Böylece ayıp örtülmüş ve iktidar yerel seçime elini güçlendirmiş olarak girecektir.

karar