İddialara göre yapılacak düzenlemeye göre, ekonomide tasarruf etmek için hükümet yeni bir memurluk türü hazırlıyor. 

Uzaktan çalışacak olan memurlar, 25.000 TL maaşla görev yapacak ve mesailerinin tamamını uzaktan çalışarak sürdürecekler.

Doktorlardan Hastane Yönetimine Tepki: Dönüşümlü Rapor ve İzin Alarak Polikliniği Kitlediler İddiası Doktorlardan Hastane Yönetimine Tepki: Dönüşümlü Rapor ve İzin Alarak Polikliniği Kitlediler İddiası

Uzaktan çalışacak memur maaşları

Uzaktan ve esnek çalıştırılması düşünülen memurların, home ofis şeklinde evden çalışabilecekleri için maaşlarını da normal memur maaşlarının yarısı tutarında almaları planlanıyor.

Öte yandan yarı zamanlı çalışacak olan bu memurların ileride masa başı 657 sayılı DMK‘ya tabi olabilecekleri de belirtiliyor. 

Peki uzakta çalışacak memur sistemi ne zaman başlayacak ?

Hükümetin henüz üzerinde taslak çalışmasını sürdürdüğü sistemde, uzaktan çalıştırılacak memurların tüm kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edileceği belirtiliyor... Bilgisayar başından yapılabilecek her türlü iş için bu sistemde görev verilen memurlar değerlendirilecek. 

Hükümetin esnek çalışma sisteminde görev vereceği memurları 2025 yılından itibaren göreve başlatması düşünülüyor. 

Uzaktan çalıştırılacak memurlardan en az lise mezunu olma, 120 saatlik bilgisayar sertifikası sahibi olma ve KPSS gibi şartların aranması bekleniyor.