TRT Haber'e verdiği röportajda Karakaş, düzenlemenin detaylarının dikkatlice incelendiğini ve 3600 ek göstergeden yararlanmanın özellikle 2 yıl ve üzeri üniversite mezunu olanlar için mümkün olduğunu açıkladı. Bu süreklilik sağlandığında, üniversite mezunlarının yararlanacağı avantajlar da belirlenmiş oluyor.

Karakaş, açıklamalarında, "2 yıl üniversite mezunu olan bireyler, 10. derece 2. kademedeki gösterge ile başlayarak birinci dereceye kadar yükselmekte. Ancak 4 yıl ve üzeri üniversite mezunları daha avantajlı bir konumda, 9. derece 1. kademe seviyesinden başlayacaklar" şeklinde konuştu.

Ek gösterge düzenlemesinin özellikle 4 yıllık üniversite mezunları için sunulan bu avantajlı pozisyon, eğitim seviyesinin kazanca olan etkisini bir kez daha gözler önüne seriyor. Mevcut düzenlemenin, üniversite mezunlarına sunulan özel haklar ve ayrıcalıklar bağlamında nasıl bir dönüşüm yarattığı, toplumun geniş kesimleri tarafından merakla bekleniyor.

EĞİTİM DURUMU ETKİLİ OLUYOR

Memuriyet derecelerini ise birçok faktörün etkilediğini belirten Karakaş şu ifadeleri kullandı:

"Memurun çalıştığı kurum sınıfı ve özellikle eğitim durumunun birinci dereye etkili olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla üniversite mezunlarının gerekli hizmet yılını doldurdukları takdirde zaten birinci dereceye hak kazandıklarını söyleyebiliriz.”

Yargıtay: Öğretmenler sadece girdikleri dersin ücretini alabilir! Yargıtay: Öğretmenler sadece girdikleri dersin ücretini alabilir!

3600 ek gösterge düzenlemesinin kamu görevlilerine özellikle emeklilikte önemli kazanımlar sağlaması bekleniyor.