Hekim Sen Genel Kurulu Yapılabilecek mi? Ortalık Toz Duman! Hekim Sen Genel Kurulu Yapılabilecek mi? Ortalık Toz Duman!

Cumhuriyet gazetesinden Merve Kılıç'ın haberine göre; Balcalı Hastanesi'nde başhekimin talimatıyla ve Isparta İl Sağlık Müdürünün de bilgisi dahilinde çalışanların anayasal haklarını ihlal eden uygulamalara imza atıldığı ifade ediliyor.

Genel Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Derya Uğur, hastanede bazı sağlık çalışanlarına 48 ve 72 saatlik blok nöbetler tutturulduğunu belirterek, "Bu nöbetler tutulurken ikinci 24 saatte o süre boyunca hastanede bulunmayan başka bir sağlık görevlisinin adı yazılmaktadır" şeklinde konuştu.

Genel Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Derya Uğur, “Hastanedeki tıbbi sekreterler, 08.00 ile 24.00 saatleri arasında çalışmakta ancak hastane sisteminde kullanıcı hesapları 24 saat açık olmaktadır. Tıbbi sekreterlerin hastanede bulunmadıkları saatlerde veri girişi, hemşireler tarafından kurumda o sürede bulunmayan tıbbi sekreterin şifresi üzerinden yapılmakta.

Bu esnada hatalı veri girişi yapılması halinde ise sorumluluk elbette ki tıbbi sekreterlerde” şeklinde konuştu. Uğur, “Tıbbi sekreterlerin çalışmadıkları saatlerde sistem üzerinde çalışıyor görünmeleri nedeniyle fiilen çalışılmayan sürelere ilişkin ücretler ödenmektedir” dedi.

Genel Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Derya Uğur, hastanenin acil servisinde görevli hemşirelerin kırmızı şeritli acil yardım ambulanslarında da görevlendirildiğine dikkat çekerek, “Mevzuat uyarınca acil yardım ambulanslarında hekim veya paramedik görevlendirilmesi zorunlu olup, başhekimlik tarafından mevzuat hükümleri hiçe sayılmaktadır” değerlendirmesinde bulundu. Uğur, “Hastanede, her hasta yatağının başında bulunması gereken monitörler dahi bulunmamakta. Çalışanlar, hastaların tansiyonunu dahi ilkel yöntemlerle ölçmeye çalışmaktadır” dedi. Uğur, girişimde bulunan sendika temsilcisine başhekim tarafından soruşturma açılarak görev yerinin değiştirildiğinin altını çizdi.