Asistan hekimler, yapılan yönetmelik değişikliği ile bölüm değişikliğinin önüne engel konulduğunu savundular.

“Asistan Hekimlerin Hak Ve Özgürlükleri Yasal Güvencelerle Sağlanmalıdır”

Değişikliğe dair konuştuğumuz ATO YK üyesi Dr. Togay Yılmaz, yeni yönetmeliği olumsuz değerlendirdiklerini, sınav puanlarındaki kesintilerin tümüyle kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Yılmaz, “

Resmi Gazetede yayımlanan Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği’ndeki değişikliğe göre, uzmanlık eğitimi aldıkları bölümlerden ayrılmak isteyerek yeniden sınava giren asistan hekimlerin sınav puanlarındaki kesinti yüzde 2’den 5’e çıkarıldı. Yeni uygulamaya şunu doğruyor; bir alanda eğitim alırken sınava giren asistan hekimin sınav puanı düşürülüyor.

Şöyle ki; diyelim ki asistan hekim 70 puan aldı, bu 66,5’e düşüyor ve bu puanla tercih yapabiliyor. Haliyle bu değişiklik, hayal ettiği bir eğitim ortamına kavuşamayan, beklentileri karşılanmayan yahut zorbalık gören ve bunların sonucunda karar değiştirerek başka bir bölüme yerleşmek isteyen asistan hekimleri yine aynı bölümde devam etmeye zorlayacak bir adımdır. Bu yüzden yeni yönetmeliği son derece olumsuz bir adım olarak değerlendiriyoruz” dedi.

Genç hekimlerin mesleki yaşamlarını ve istedikleri bölümlerde eğitim alabilme özgürlüğünü doğrudan kısıtlayan bu uygulamadan ivedilikle vazgeçilmesi gerektiğini söyleyen Yılmaz,

Sınav puanlarındaki kesintiler tümüyle kaldırılmalı, asistan hekimlerin hak ve özgürlükleri yasal güvencelerle korunmalıdır. Asistan hekimler için bir adım atılacaksa bu yönde atılmadır

diye ifade etti.

Şehir Hastanesi İşçileri İsyanda: Ağır İş Yükü Ağır, Maaş Yetersiz! Şehir Hastanesi İşçileri İsyanda: Ağır İş Yükü Ağır, Maaş Yetersiz!

“Asistan Hekimlerin Neden İstifa Ettiğini Soran Yok”

Yeni yönetmelik değişikliğine çok sayıda hekim, sosyal medya hesabı X (eski adıyla Twitter) üzerinden tepki verdi:

Tus Dus 1Tus Dus 2Tus Dus 3