Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 480 diş ünitesi, 5 ameliyathane ve 20 yatak kapasitesine sahip olacak. Aynı zamanda, diş tedavisi ihtiyacı olan vatandaşlara daha fazla ve daha hızlı hizmet sunmak amacıyla yeni hastanelerin faaliyete geçirilmesi için bir adım atılıyor.

Ankara'da hayata geçirilecek bu proje, Türkiye'nin en yüksek kapasiteli ağız ve diş sağlığı tesisi olma özelliğini taşıyacak. Toplamda 480 diş ünitesi, 5 ameliyathane ve 20 yatak kapasitesiyle donatılacak olan hastane, aynı anda yüzlerce hastaya kaliteli diş tedavisi sunma potansiyeli taşıyacak.

Hastanede Sıra Almak İçin Uğraşan Vatandaşların İçler Acısı Hali Hastanede Sıra Almak İçin Uğraşan Vatandaşların İçler Acısı Hali

Sağlık Bakanlığı, sadece Ankara'da değil, aynı zamanda İstanbul ve İzmir'de de Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastaneleri kurma planları yaparak, ülke genelinde diş sağlığı hizmetlerine daha geniş bir perspektiften yaklaşmayı hedefliyor.

Aile Diş Hekimliği ile 10 binden fazla çocuğa ulaşıldı

Öte yandan 2-12 yaş arasındaki çocuklara yönelik koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin güçlendirilmesi amacıyla Eskişehir, Kırşehir ve Karabük'te pilot olarak başlatılan Aile Diş Hekimliği uygulaması ülke genelinde yaygınlaştırılıyor.

Pilot illerdeki 42 Aile Diş Hekimliği birimiyle 10 binin üzerinde çocuğa ulaşılırken, uygulamaya yıl sonuna kadar 20 ilin daha dahil edilmesi sağlanacak.

Aile Diş Hekimliğinin 2028 sonuna kadar tüm nüfusu kapsayacak şekilde 81 ilde kademeli olarak uygulanması hedefleniyor.

Aileler MHRS'den randevu alabilecek

Bakanlık, Aile Diş Hekimliği uygulaması kapsamındaki çocukların diş sağlığı tarama süreçlerine ilişkin işlemleri ve bilgileri izleyecek altyapıyı da hazırladı.

Bu kapsamda aileler çocuklarının aile diş hekimi bilgisini e-Nabız'da görüntüleyebilecek, ayrıca Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden çocukları için randevu alabilecek.