Bu istatistik Türkiye’nin Avrupa’da bu alandaki üst sıralarda yer aldığını gösteriyor. Ancak, kişi başına düşen doktor sayısı açısından Türkiye Avrupa’da son sıralarda bulunuyor.

2021 yılına ait verilere göre, Türk vatandaşları yılda ortalama 8 kez doktora muayene oluyorlar. Bu istatistik, Türkiye’nin Avrupa ülkeleri arasında bu alandaki önde gelen ülkelerden biri olduğunu gösteriyor. Ancak, Türkiye’deki toplam hekim sayısı göz önüne alındığında ve nüfusla karşılaştırıldığında, kişi başına düşen doktor sayısı açısından Türkiye Avrupa’da en düşük sıralarda yer alıyor.

COVID-19 salgını, sağlık çalışanlarının ne kadar kritik bir rol oynadığını ve büyük bir fedakarlıkla çalıştıklarını bir kez daha vurguladı. Her yıl doktora gitme sıklığı ülkeden ülkeye büyük farklılık göstermektedir. AB İstatistik Ofisi Eurostat’ın 2021 verilerine göre, bu sıklık 2 ile 11 arasında değişmektedir. Slovakya, ortalama 11 doktora gitme sıklığıyla listenin başında yer alırken, İsveç sadece 2,3 doktora gitme sıklığıyla son sıradadır. Türkiye ise yılda ortalama 8 doktora gitme sıklığıyla beşinci sıradadır.

Bununla birlikte, COVID-19 salgını döneminde doktora gitme sıklığında bir düşüş yaşandı.Salgın öncesi dönemde, 2019 yılında, Türkiye’de bir kişi yılda ortalama 9,8 kez doktora gitmekteydi. Bazı ülkelerde ise daha büyük oranda düşüşler görüldü. Örneğin, İtalya’da 2019’da 10,4 olan doktora gitme sıklığı, 2021’de 5,9;e geriledi.

Muayene sayısındaki farkın sebebi nedir?

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) raporuna göre muayene sayısında ülkele arasında bu kadar fark olmasının çeşitli sebepleri olabilir. Bunların başında bazı ülkelerde hemşire ve diğer sağlık görevlilerin önemli rol üstlenmesi. İsveç ve Finlandiya buna bir örnek. Bu durum doktora ihtiyaç oranını düşürüyor. Doktorların baktıkları hasta başına ücret aldıkları ülkelerde ise bu sayı daha yüksek. Buna örnek Slovakya ve Çekya.

Ülkenizdeki doktor sayısı kaç?

Eurostat verilerine göre 2021 yılında Türkiye’de bulunan toplam hekim sayısı 183 bin 569 oldu.

Zirvede ise 377 bin hekim ile Almanya yer alıyor.Türkiye doktor sayısında Almanya, İtalya (243 bin), Fransa (216 bin) ve İspanya’nın (213 bin) ardından beşinci sırada bulunuyor.

Kişi başına düşen doktor sayısı: Türkiye Avrupa’da son sırada Ülkelerin nüfusu birbirinden oldukça farklı. Bundan dolayı asıl olan kişi başına düşen doktor sayısı. 2021 yılı verilerine göre Avrupa’da kişi başına düşen doktor sayısının en düşük olduğu ülke Türkiye. Türkiye’de 100 bin kişiye 218 doktor düşüyor. Zirvede ise 629 doktor ile

Yunanistan var. Diğer bazı ülkelerde 100 bin kişiye düşen doktor sayısı ise şöyle: Portekiz 562, Norveç 516,Almanya 453, İtalya 411, Hollanda 390, Belçika 325 ve Fransa 318.

Türkiye’de doktorlar başta olmak üzere sağlık görevlileri sık sık şiddet mağduru oluyor.

Türkiye’den yurt dışına giden doktor sayısı da son yıllarda giderek artıyor. Türk doktorların ilk

tercihi Almanya oluyor.