Kahveci, kamu çalışanlarının ekonomik sıkıntılarının aşılabilmesi için atılması gereken adımlara dikkat çekti. Bu adımlar arasında, enflasyonun üzerinde bir maaş artışı, geçmiş dönem zararlarının telafi edilmesi ve alım gücünü artıracak bir refah payı uygulamasının hızla hayata geçirilmesi bulunuyor.

İş bırakma eylemine katılan sendika üyesinin cezası iptal edildi! İş bırakma eylemine katılan sendika üyesinin cezası iptal edildi!

Eylül ayı enflasyon verilerine göre Tüketici Fiyat Endeksi'nde yaşanan artışın, kamu çalışanlarının maaşlarını olumsuz etkilediğini belirten Kahveci, memur maaşlarının önümüzdeki üç aylık dönemde %30-35 aralığında erimesinin beklendiğine dikkat çekti. Ayrıca, enflasyonun 2024 yılında da yüksek bir seyir izlemesi durumunda, toplu sözleşme görüşmelerinde önerilen maaş artış oranlarının yetersiz kalabileceğine dikkat çekti. Bu nedenle, piyasa gerçeklerine uygun olarak maaş artış oranlarının gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Özellikle refah payı uygulamasının hızlı bir şekilde hayata geçirilmesini talep eden Kahveci, bu uygulamanın kamu çalışanlarının ekonomik sorunlarını çözebileceğini vurguladı. Refah payının Türkiye Kamu-Sen'in önceliklerinden biri olduğunu ve kırmızı çizgisi olduğunu dile getirdi.

Kamu çalışanlarının ekonomik refahının korunması ve artırılması adına atılacak adımların aciliyetine vurgu yapan Kahveci, enflasyonun getirdiği ekonomik zorlukların üstesinden gelmek için hükümetin ve ilgili kurumların çözüm odaklı politikaları hızla hayata geçirmesi gerektiğini belirtti.