. Serbestiyet gazetesi yazarı Onur Erkan'ın haberine göre, Somali'nin en büyük hastanesi olan Mogadişu'daki hastanenin Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından atanan başhekimi Sunay Ergun, geçen ay Somali hükümetinin talebi doğrultusunda görevden alındı ve Türkiye'ye döndü.

İki ülke arasındaki protokol gereği hastanenin başhekimliği gibi idari pozisyonlara Türkiye vatandaşı personel atanırken, başhekim yardımcılığı ve diğer idari pozisyon yardımcılıklarına ise Somalili personel atanıyor.

Somali Sağlık Bakanı Cali Xaaji Aadan, Somali parlamentosundaki komite toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Aadan, başhekim yardımcısının hem hastanenin en üst düzey temsilcisi hem de Sağlık Bakanlığı'nın resmi temsilcisi olduğunu belirtti. Başhekimin son dönemdeki uygulamalarının kendilerine şikayet edildiğini ve başhekimin Somalili doktorları işten uzaklaştırdığını ifade eden Aadan, hastane yöneticilerine resmi temsilcileriyle işbirliği yapmalarını önerdiklerini ve uyumlu çalışmayan iki Somalili personelin görevden alındığını söyledi.

Aadan, Türk Başhekim'in, Somalili personel ile uyumlu çalışmayı reddettiğini belirterek, "Personelimiz hiçbir şekilde görevini yapamadı." dedi.

Bu gelişme, Türk ve Somali hükümetleri arasında hastane yönetimi konusundaki görüş ayrılıklarını gündeme getirirken, diplomatik ilişkilerde yaşanan bu olayın nasıl sonuçlanacağı merakla bekleniyor.

SOMALİ SAĞLIK BAKANI

‘TÜRKİYE SAĞLIK BAKANLIĞI’NA RESMİ YAZI GÖNDERDİK’

Cali Xaaji Aadan, Parlamento’daki Halk Hizmetleri Komitesi toplantısında Başhekim Ergun’un görevden alınma sürecini anlattı. Biz de protokole göre bizi temsil eden yardımcı pozisyonundaki yetkililere karşı bu davranışı, Somali Sağlık Bakanlığı’na karşı bir saygısızlık ve aşağılama olarak gördük. Ve Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’na resmi yazı gönderdik.

Gönderdiğimiz yazıda, Başhekim’in Hastane’yi iyi yönetmediğini, Hastane’nin itibarını düşürdüğünü, Somali Sağlık Bakanlığı’yla uyumlu çalışmadığını belirterek görevden alınarak ülkeden gönderilmesini talep ettik. Daha sonra Somali Dışişleri Bakanlığı’ndan bize, protokole aykırı hareket eden Başhekim’in Türkiye tarafından görevden alındığını ve ülkeyi terk edeceğini, yerine başka bir Başhekim’in görevlendirileceği bildirildi.”

‘TÜRKİYE SOMALİ SAĞLIK BAKANI’NIN AÇIKLAMASINDAN ŞİKAYETÇİ’

Sağlık Bakanı Aadan’ın açıklamalarının bazı Somali medya kuruluşlarında yayımlanması sonrası, Somali devlet ricalinde “Ankara paniği” yaşandı. Somali medyasında, Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Dışişleri Devlet Bakanı Cali Balcad’ın “Türkiye, Somali Sağlık Bakanı’nın Türk Başhekim’in görevden alındığını medyaya açıklamasından şikayetçi. Türkiye bu konunun medyada çıkmamasını istiyor. Bunu çözmek için çalışıyoruz” sözleri yer aldı.

SOMALİ DEVLET MEDYASINDAN SANSÜR

Somali devlet medyası ise, Aadan’ın açıklamalarına yer vermemişti. Devlet medyasının sansürünün arkasında, Sağlık Bakanı’nın sözlerinin Ankara’da “alınganlıkla karşılanabileceği konusunda öngörülü davranan” Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud’un talimatı olduğu tahmin ediliyor.