AK Parti'nin önerdiği "torba kanun" teklifinin birinci bölümünde bulunan 29 madde, TBMM Genel Kurulu'ndan onay alarak geçti. Peki, bu kabul edilen maddeler neler getiriyor?

Müvekkili Olan Hemşirenin Parasını 9 Yıl Yedi! Müvekkili Olan Hemşirenin Parasını 9 Yıl Yedi!

Teklifin Birinci Bölümü'nde yer alan maddeler arasında öne çıkanlar şunlar: İl ve ilçe seçim kurullarında bulunan siyasi partilerden alınan üyeler haricindeki kurul üyelerinin görev süresi, afet bölgesi kabul edilen illerdeki seyahat acentelerinden aidat alınmaması, vergi borçlarına karşılık gayrimenkul alınması, haciz zaptının elektronik ortamda düzenlenebilmesi gibi ekonomik düzenlemeler bulunuyor.

Teklifin diğer bölümlerinde nelerin yer aldığı ve hangi konuları kapsadığı ise ilerleyen günlerde netlik kazanacak.

BANKA VE SİGORTA MUAMELELERİ VERGİSİ İSTİSNASI DEĞİŞİYOR: İLK KONUT DIŞINDA KALACAK

Yürütülen vergi düzenlemelerinde önemli bir değişiklik meydana geldi. Gerçek kişilerin internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden kazanç elde ettikleri alanlarda vergi istisnaları yeniden düzenleniyor. İşte detaylar:

Öncelikle, internet ve diğer elektronik platformlardan gelir elde eden sosyal içerik üreticileri ile bireysel kurs, eğitim, veri işleme, geliştirme ve ürün tanıtımı gibi hizmetler sunanların kazançları artık gelir vergisinden muaf olmayacak. Bu, söz konusu faaliyetlerden elde edilen gelirlerin vergilendirileceği anlamına geliyor.

Buna ek olarak, mobil cihazlar için uygulama geliştirenlerin elektronik uygulama paylaşım ve satış platformları üzerinden elde ettikleri gelirlerin de gelir vergisinden muaf olması sona eriyor. Yani, akıllı telefon veya tablet uygulama geliştirenler artık bu gelirlerini vergilendirmek durumunda kalacak.

Öte yandan, gerçek kişiler tarafından Türkiye'de iş merkezi bulunmayan anonim ve limited şirket niteliğindeki kurumların kar paylarına ilişkin bir düzenleme getiriliyor. Bu kurumlara ait kar paylarının yarısı, belirli şartlar altında gelir vergisinden muaf olacak. Ancak, bu muafiyetin sağlanabilmesi için belirli şartlara uyulması gerekecek ve yıllık gelir vergisi beyannamesinin belirli bir tarihe kadar verilmesi şartı aranacak.

Son olarak, kar paylarının gelir vergisinden muafiyetinin azaltılması veya artırılmasında, yabancı kurumların ödenmiş sermayesinin etkisi ve bu oranın belirli bir seviyenin üzerinde olup olmaması, Cumhurbaşkanına yetki verilecek.

Editör: Serap