Ülkemizde işçi ve memur maaşlarının zam oranlarının karşılaştırılması sıkça gündeme geliyor ve bu tartışmalar devam ediyor. Son olarak Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ile Öz Sağlık-İş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi büyük ilgi çekti.

Yapılan sözleşme kapsamında, üniversitede çalışan 860 sağlık işçisinin maaşlarına yüzde 80 zam yapılarak yeni bir rekor kırıldı. Öz Sağlık-İş Sendikası tarafından imzalanan toplu sözleşme sonucunda aylık giydirilmiş işçi ücretleri brüt 30 bin liranın üzerine çıktı.

Bu önemli gelişme, işçi maaşlarına yapılan zamların kamuoyunda yarattığı merakı ve tartışmayı daha da artırdı. Sendika ile üniversite yönetimi arasındaki anlaşmanın işçi maaşlarına nasıl yansıyacağı ve benzer uygulamaların diğer bölgelerde de gündeme gelip gelmeyeceği merakla bekleniyor.

SÖZLEŞME İLE YEVMİYELERDE DE ARTIŞ SAĞLANDI

Öz Sağlık-İş Sendikası ile Sivas Cumhuriyet Üniversitesi arasında imzalanan toplu iş sözleşmesine göre, 860 sağlık işçisinin ücretleri yıl içerisinde alacakları ikramiye, yıllık sosyal yardımlar ve tediyelerle birlikte aylık ortalama brüt 39 bin liraya ulaşmış oldu. İmzalanan sözleşme ile 1 Mayıs Emek Bayramı’nda çalışan sağlık işçilerine kendi yevmiyeleriyle birlikte 4 yevmiye, idari izin ilan edilen özel günlerde çalışan sağlık işçilerine ise kendi yevmiyeleri ile birlikte 2 yevmiye ödenecek. İşçiler ayrıca gece zammı ve yüzde 5-11 arasında değişen iş primine kavuştular. Sözleşme ile ayrıca hastane kadrosunda yer alan işçilere günlük 60 TL ilave iş primi ödenmesi de karara bağlandı.

milligazete