22 Ağustos Salı günü gerçekleşecek olan dördüncü toplantıyla süreç devam edecek. Bu süreç, yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini doğrudan etkileyen bir konu olması nedeniyle büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Görüşmeler, 1 Ağustos'ta başlamış ve hizmet kollarına ait taleplerin tasnifi ile kamu görevlilerinin genel taleplerinin ön müzakeresiyle başlamıştı.

Kamu işveren heyetinin 14 Ağustos'ta sunduğu ilk zam teklifiyle birlikte pazarlık aşamasına geçilmişti. Ancak sendikalar, 2024'ün ilk altı ayı için yüzde 14, ikinci altı ayı için yüzde 9, 2025'in ilk altı ayı için yüzde 6 ve ikinci altı ayı için yüzde 5'ten oluşan zam teklifini yeterli bulmamıştı. Bunun üzerine sendikalar, kamu işveren heyetinden yeni bir teklif talep etmişti.

Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerindeki bu son gelişmeler, memurlar ve emekliler arasında büyük bir beklenti yaratmış durumda. Önümüzdeki dönemde yapılacak toplantılar ve yeni teklifler, kamu çalışanları için belirleyici olacak gibi görünüyor.

Öğrencisine Taciz İddiasıyla Tıp Hocası Açığa Alındı! Öğrencisine Taciz İddiasıyla Tıp Hocası Açığa Alındı!

Hükümet memur ve memur emeklisine yeni zam teklifini sundu

17 Ağustos'ta yapılan üçüncü toplantıda hükümet ilk teklifini revize ederek, memur ve memur emeklisine 2024'ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025'in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında 5 artış teklif etti.

Gözler salı gününde

İkinci teklifin de Memur-Sen tarafından kabul edilmemesi nedeniyle taraflar 22 Ağustos'ta yeniden masaya gelecek.

Tarafların yine anlaşamaması durumunda ise 23 Ağustos'tan itibaren Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvurulacak. Bu aşamada Kurul, en geç ay sonuna kadar sözleşmeye dair kararını açıklayacak.

Memur-Sen 2024 yılı için yüzde 70 zam talep etmişti

Toplu sözleşme masasında yetkili konfederasyon olarak yer alan Memur-Sen, 2024 için üçer aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 artış istemişti.

Konfederasyon, 2025 için ise altışar aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 6 ayda yüzde 25 ve ikinci 6 ayda yüzde 15 zam talep etmişti.