Toplu İş Sözleşmesi kapsamında sağlık işçilerine sunulan yeni haklar ve iyileştirmeler, sektörde heyecan yarattı. İşçilerin maaşlarının brüt 25 bin liraya çıkarılması, sektörün beklentilerini aşan bir adım olarak değerlendiriliyor. Ayrıca, meslek tazminatı haklarında yapılan genişletme ve diğer yeni haklar da işçileri memnun edecek şekilde karara bağlandı.

Öz Sağlık-İş Sendikası ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi yönetimi arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesi ile mevcut haklarda ciddi yükselmeler yaşandığı gibi, aynı zamanda yeni haklar da kazanıldı. Sağlık işçileri için sağlık ve enfeksiyon riski tazminatı getirildi. Bu düzenleme ile üniversitede görev yapan sağlık işçileri, gösterdikleri fedakarlık ve özveri için 2 bin 348 lira sağlık ve enfeksiyon riski tazminatı alacaklar.

Ali Yalçın'dan Eğitime Dair Yeni Açıklama: Öğretmenlik Meslek Kanunu Detayları! Ali Yalçın'dan Eğitime Dair Yeni Açıklama: Öğretmenlik Meslek Kanunu Detayları!

Özellikle vurgulanması gereken bir diğer nokta ise meslek tazminatı kapsamının genişletilmiş olmasıdır. İmzalanan Toplu İş Sözleşmesi ile birlikte tüm meslekler, meslek tazminatı kapsamına alındı. Bu durum, işçiler arasında adil bir yaklaşımı ve hakça bir paylaşımı temsil ediyor.

Özetle, Öz Sağlık-İş Sendikası ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi arasında gerçekleşen Toplu İş Sözleşmesi, sağlık işçilerinin emeklerinin daha iyi değer bulmasını sağlayan önemli bir adım olarak tarihe geçti.

YOL İZİNLERİ ÜCRETLİ HALE GETİRİLDİ

Üniversite bünyesinde görev yapan sağlık işçilerinin yıllık izinleri sırasında kanuna göre ücretsiz olan yol izinleri, sözleşme ile birlikte ücretli hale getirilirken, buna göre 4 günlük yol izni kullanacak olan işçi bu günlerin parasını da alacak. Resmi tatillerin idari izinli sayılan günlerinde çalışan personel için de yeni kazanımlara imza atılan sözleşmede, resmi tatillerdeki idari izinli sayılan günlerde görev yapan üniversite sağlık çalışanları görev yaptıkları idari izinli günler için kendi yevmiyelerine ek olarak 2 yevmiye daha alacaklar.

Üniversite bünyesinde görev yapan sağlık işçilerinin çocukları için kreş yardımı belirlenen sözleşmede, çocuğunu kreşe yollayan işçiye aylık brüt bin 725 TL ödenecek. İmzalanan sözleşme ile analık yardımı, süt izni ücretlerinde de artış oldu. Sözleşmeye göre bir yaşa kadar aylık 822,25 TL analık yardımı-süt izni ücreti verilmesi karara bağlandı.

milligazete