Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, geçtiğimiz Ocak ayında grev yapan sağlık çalışanlarına yönelik iddia edilen soruşturma açılmasıyla ilgili hastane yönetimlerine yönelik sert eleştirilerde bulundu. Demircan, grevin kanuni bir hak olduğuna ve mahkeme kararlarının bu hakka saygı duyulması gerektiğine dikkat çekerek, kamu görevlilerine ceza verilmesine karşı sessiz kalmayacaklarını belirtti. Bu bağlamda Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulunulduğunu da açıkladı.

Demircan, "Daha kanunu bilmiyor ama ceza veriyor" diyerek inceleme başlatılan grev katılımcılarına yönelik eleştirilerini dile getirdi. Kanuni haklarının önemine vurgu yaparken, uygulanan cezalar arasında mesleğe göre ayrımcılık yapıldığını da söyledi. "Geçtiğimiz Ocak ayında mali ve sosyal hak kayıpları, sağlıkta şiddet ve mobbing uygulamaları konularına dikkat çekmek amacıyla bir günlük iş bırakma eylemi kararı aldık ve uyguladık" diyen Demircan, greve katılan bazı sağlık çalışanlarının anayasal haklarını kullanarak eylem yaptığı için inceleme başlatılmasını eleştirdi.

Demircan, bu tür cezaların verilirken eşitlik ilkesine uyulmadığını belirtirken, Anayasa'nın "Sağlık Hizmeti Alma Hakkı"na atıfta bulunularak ceza verilirken aynı Anayasa'nın eşitlik ilkelerinin görmezden gelindiğine dikkat çekti. "Anayasal haklar ne zamandır kişiye özel hale geldi?" diyen Demircan, iddialara göre cezaların verilirken hukuksuzluğa ve eşitsizliğe yol açtığını vurguladı.

"Hesabını Cumhuriyet Başsavcılığına vereceksiniz"

Hastane yönetimlerinin kanun dışı iş yaptığını söyleyen Başkan Demircan, olayla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarının altını çizdi. Başkan Demircan, "Kamu görevlilerine aba altından sopa göstererek ceza vereceksiniz, bizde susacağız. Üç beş gün sonra bu görevleriniz biter zulmettiğiniz arkadaşlarınızla aynı ortamda mesai arkadaşı olarak çalışmak durumunda kalırsınız ve yüzlerine bakacak yüzünüz olmaz. 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu 18. Maddesi çok açık.

Sağlık Çalışanlarının Yemek İsyanı: Yemekte Bit, Suda Çamur! Sağlık Çalışanlarının Yemek İsyanı: Yemekte Bit, Suda Çamur!

Diyor ki: ’Bir ilde 100 ve üzeri üyesi olan sendikanın il temsilcisi ve 50 ve üzeri üyesi olan ilçe temsilcisi haftada dört saat idari izinli sayılır.’ Bitti bu kadar! Sana yorum hakkı tanımıyor; sana bu izini hak edene ver diyor. Ama bu arkadaşlar o kanun metinlerini düzenleyen kişilerin referansı ile o koltuklarda oturuyor; fakat onların çıkardıkları ne kanunlara ne genelgelere sadık kalmıyorlar. Yani görevlerini kötüye kullanıyorlar, suç işliyorlar. Kanuna aykırı bir şekilde iş yapmanızı sizden kim istiyor, bunun da hesabını Cumhuriyet Başsavcılığına vereceksiniz" açıklamasında bulundu.