Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, memur maaşlarındaki yeni zamları açıkladı. Yapılan açıklamaya göre Temmuz ayında yürürlüğe girecek düzenleme ile en düşük memur maaşları 15 bin lira seviyesine çekilecek ve daha sonra bu rakama yüzde 50'ye yakın oranla enflasyon farkı ve refah payı eklenecek. Bu zam haberleri memurları sevindirirken, öğretmenlerin Temmuz ayında alacakları ek ders ücretleri de merak ediliyor.

Yapılan hesaplamalara göre, öğretmenlerin Temmuz ayında alacakları ek ders ücretleri, zam oranlarına bağlı olarak değişecek. Henüz resmi bir düzenleme yapılmadığı için olası hesaplamalar sonucunda uzman öğretmenlik tazminatı belli oldu.

Öğretmenler zamlı ek ders ücretlerini de yine Temmuz ayında alacaklar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarına göre, memur maaşlarında önemli bir artış yapılacak. Temmuz ayında yürürlüğe girecek düzenlemeyle en düşük memur maaşı 15 bin liraya yükseltilecek ve bu rakama enflasyon farkı ve refah payı eklenecek. Bu artış, en düşük öğretmen maaşını da etkileyecek. Şu an 13.500 TL olan en düşük öğretmen maaşı da aynı oranda artacak ve 24.300 TL'ye yükselecek. Bu durum, öğretmenlerin de maaşlarındaki artışın diğer memurlarla aynı oranda olacağı anlamına geliyor.

Buna istinaden yüzde 80'yi baz alırsak:

Sözleşmeli öğretmenlerin ek ders ücreti 43.93 Lira'dan 79.07 Lira'ya

Kadrolu öğretmenlerin ek ders ücreti ise 51.15 Lira'dan 92.07 Lira'ya yükselecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan enflasyon farkı ve refah payını yaklaşık yüzde 50 oranında açıkladı.

Buna istinaden yüzde 50'yi baz alırsak:

  • Sözleşmeli öğretmenlerin ek ders ücreti 43.93 Lira'dan 65.89 Lira'ya
  • Kadrolu öğretmenlerin ek ders ücreti ise 51.15 Lira'dan 76.72 Lira'ya yükselecek.

UZMAN ÖĞRETMENLİK TAZMİNATI

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den uzman öğretmenlik 5 yıla inecek açıklaması geldi. Çalışmaların tamamlandığını belirten Sn. Özer, kanun değişikliği ile bunu uygulamaya koyacaklarını açıkladı.

Öğretmenlere bir müjde de uzman öğretmenlik hakkında gelmiş oldu. Temmuz ayında uzman öğretmenlik tazminatlarına yüzde 50 oranında zam yapılacak.

Böylece uzman öğretmenlik tazminatı 2.250,00 TL'den 3.375,00 TL olacak.