Kamu işveren heyeti ile memur sendikaları arasında gerçekleştirilecek olan toplu sözleşme görüşmelerine sayılı günler kala, yetkili konfederasyon olarak Memur-Sen'in memur ve memur emeklilerini temsil edeceğini belirtti. Memur-Sen, görüşmelere yönelik çalışmalarını hızlandırarak, sözleşme tekliflerini ve izlenecek yol haritasını belirlemek üzere Genişletilmiş Başkanlar Kurulu'nu dün topladı.

Toplu sözleşme sürecinin önemi ve kamu çalışanlarının beklentileri, Zengin'in açıklamalarıyla gündemdeki yerini koruyor. Memur-Sen'in temsilciliğinde gerçekleştirilecek olan görüşmelerin sonuçları, memur ve memur emeklileri için önemli bir etki yaratacak.

120 maddelik teklif kamuoyuyla paylaşılacak

Toplantıda, 74 yeni teklif, 29 korunması gereken teklif ve geçmiş dönemde çözüme kavuşturulmayan 17 teklif olmak üzere toplam 120 teklif üzerinde anlaşmaya varıldı. Memur-Sen, bu 120 maddelik teklifi kamuoyuyla paylaşacak ve içinde maaş artış oranlarının yanı sıra kira yardımının da yer aldığı teklif dosyasını 24 Temmuz'da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na sunacak.

Toplu sözleşme sürecinde alınan bu mutabakat, kamu çalışanları ve memur emeklileri açısından büyük bir öneme sahip. Memur-Sen'in teklif dosyasını kamuoyuyla paylaşması ve resmi sürecin başlaması, çalışanların ve emeklilerin  beklediği maaş artışı ve diğer haklarla ilgili süreci başlatıyor. Kamu çalışanları ve emeklileri, toplu sözleşme sürecinin sonuçları hakkında yakından bilgi sahibi olacak ve taleplerinin ne yönde geliştiğini görebilecekler.

"8 milyonu aşan kesimi doğrudan ilgilendiriyor"

Bir ay sürecek görüşmelere ilişkin TRT Haber'de değerlendirmelerde bulunan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, şunları kaydetti;

Yaklaşık 4 milyon memurun, 2 milyon 200 bin civarında memur emeklisinin maaşları, memurların göstergelerine göre belirlenen 65 yaş aylığı, engelli maaşları ve evde bakım maaşlarını da kattığımızda 8 milyonu aşan bir kesimi doğrudan ilgilendiren bir toplu sözleşme müzakeresinden bahsediyoruz.

Memur-Sen tekliflerini açıkladığında biz sadece 6 aylık dönemler halinde maaş artışlarına dair oranları görmeyeceğiz, kira yardımına dair hususları göreceğiz. Yine engelliler ile ilgili beklentilerin ya da tekliflerin neler olduğunu göreceğiz. Çalışan kadınlara yönelik kamu görevlilerine yönelik tekliflerin neler olduğunu göreceğiz.

Kişilerin görevde yükselmesinden tutun, emeklilik meselelerine kadar çok sayıda meselenin tekliflerin içinde olduğunu ve masada müzakere edileceğine de şahit olacağız. Bu bakımdan önümüzdeki pazartesi açıklandığında çok sayıda yeni teklifin burada karşımıza çıkacağını göreceğiz.

TRT Haber