TTB 2. Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten tarafından yapılan açıklamada, Hatay Defne Devlet Hastanesi'nde yaşanan hekim saldırısının büyük bir üzüntüyle karşılandığı belirtildi. Açıklamada, bu olayın adli ve idari mercilere yansıdığı ve sürecin takip edileceği vurgulandı.

Sağlık sektöründeki şiddetin hem toplum sağlığı hem de çalışan sağlığı için büyük bir tehdit oluşturduğu ifade edildi. Dr. Ökten, günlük olarak en az 100 sözel ve fiziksel şiddet vakasıyla karşılaştıklarını söyledi ve hekimlerin yüzde 84'ünün en az bir kez şiddete maruz kaldığı çalışma koşullarına dikkat çekti.

Başhekimin Ego Sorunu Mu Var? SES Konuyu Gündeme Taşıdı! Başhekimin Ego Sorunu Mu Var? SES Konuyu Gündeme Taşıdı!

Açıklamada, sağlıkta şiddetin artık sadece çalışma alanlarında değil, medya, diziler, filmler ve sosyal medya gibi farklı platformlarda da yaygınlaştığına dikkat çekilerek, tüm sağlık çalışanlarıyla dayanışma içinde olunacağı vurgulandı.

Sağlıkta artan şiddetin TTB ve tabip odaları tarafından kınandığı ve etkin bir şekilde mücadele edilmesi gerektiği ifade edildi. Hatay'daki olayla ilgili Hatay Tabip Odası ve Türk Tabipleri Birliği'nin ilgili mercilerle görüşmeler yaptığı belirtildi. Bu tür olayların önlenmesi ve sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanması için gereken adımların atılması gerektiği vurgulandı.