Kurulan DEFNE hastanesinin günlerce reklamı yapıldığı gibi olmadığı, sağlık hizmeti talebini kışkırtmaya devam ederek sağlık emekçilerinin şiddete uğradığı bir mekâna dönüşmüş durumda olduğu röportajda belirtildi.

Öte yandan hijyenik olmayan koşulların, henüz bir salgın riskine yol açmasa da Hataylıların endişe kaynağı olduğunu vurguladı.

Kalın, bölgedeki sağlık hizmetlerine erişimde yaşanan sorunları ve sağlık çalışanlarının durumunu Gazete Duvar ile paylaştı.

“ACİL ÇÖZÜME İHTİYAÇ VAR”

Depremin yol açtığı yıkımın ardından, sağlık hizmetlerine erişimde büyük zorluklar yaşandığına dikkat çekti. Hatay'da yaşayanlar için, sağlık hizmetlerine daha kolay ve etkili bir şekilde ulaşabilmek adına acil çözümlere ihtiyaç olduğuna vurgu yaptı.

“SES SENDİKASI İLE KOODİNE İÇİNDEYİZ”

Tıbbi Sekreter Behiye Tokmak Vefat Etti! Tıbbi Sekreter Behiye Tokmak Vefat Etti!

10 Şubat'tan itibaren Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) tarafından yürütülen koordinasyon çalışmalarına değinen Leyla Kalın, "Koordinasyon merkezi Defne ve Samandağ ilçelerinde kurulmuş olsa da, toplumun koruyucu ve önleyici sağlık hizmetleri, raporlama, ve sağlık emekçilerinin yaşadığı sorunlar gibi faaliyetlerimizi kent genelinde sürdürüyoruz" dedi. Sağlık hizmetlerinin sadece kamu binalarına sıkıştırılmış olmaması gerektiğine dikkat çeken Kalın, sağlıklı bir yaşamın birçok bileşeni içerdiğini vurguladı. Bunun arasında yeterli ve güvenli gıda, temiz su, kalıcı barınma koşulları gibi faktörlerin bulunduğunu ve bunların eksikliğinin sağlık sorunlarına yol açtığını belirtti.

“ŞİDDET OLAYLARINA SAHNE OLUYOR”

Kalın, bölgedeki sağlık hizmetlerinin yetersizliğine de değindi. Deprem sonrası aile sağlığı merkezlerinin yeniden inşa edilemediğine işaret ederek, afet sonrası talebin arttığı ancak sağlık hizmetlerinin bu talebi karşılayamadığı bir döneme dikkat çekti. Kurulan yeni sağlık merkezlerinin de gereksinimleri karşılayamadığını ve şiddet olaylarına sahne olduğunu belirtti. Ayrıca, depremden etkilenen hastanelerin yerine yeterli sayıda yeni hastane inşa edilmediğini ve ulaşım sorunları yaşandığını ifade etti.