18 Ağustos'tan itibaren geçerli olmak üzere, motorin fiyatlarında 1 lira 52 kuruşluk bir indirim bekleniyor. Enerji piyasasındaki gelişmelerin akaryakıt sektörüne yansıması, sürücüler için hem indirimlerle hem de zamlarla birlikte değişken bir tabloyu beraberinde getiriyor.

Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre, İstanbul'da motorin litre fiyatı 38,34 lira seviyelerinde bulunuyor. Benzin ise ortalama 37,71 liradan satılıyor. Piyasada yaşanan bu fiyat dalgalanmalarının temelinde ise Rusya-Ukrayna savaşı ve dünya petrol arz-talep dengesindeki oynaklık bulunuyor.

Türkiye'deki benzin ve motorin fiyatları, Gümrüksüz Rafineri Fiyatı'na Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) paylarının eklenmesiyle hesaplanıyor. KDV hariç Rafineri Satış Fiyatı elde ediliyor. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında günlük olarak yayınlanan CIF (Cost, Insurance, Freight) Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takibi ile belirleniyor. Bu süreçte belirli fiyat değişim farkları dikkate alınarak gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı belirleniyor.