Karabük Üniversitesi'nde eğitim gören Türk öğrencilerin, Afrika ülkelerinden gelen öğrencilerle cinsel ilişkiye girdikten sonra HPV ve HIV belirtileriyle hastanelere başvurduğu ve bu nedenle hastanelerde yoğunluk oluştuğu iddiası, kısa sürede sosyal medyada geniş kitlelere ulaştı.

Darp Ettiği Hekimi Sosyal Medyadan Tehdit Etmeye Devam Edince Tutuklandı Darp Ettiği Hekimi Sosyal Medyadan Tehdit Etmeye Devam Edince Tutuklandı

Ancak, Karabük İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, sosyal medyada dolaşan iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Ayrıca, herhangi bir HIV ve HPV artışının yaşanmadığı vurgulandı.

Son günlerde söz konusu hastalıklarla ilgili hastanelere herhangi bir başvurunun olmadığının altı çizilen açıklamada, "Karabük'te HPV ve HIV vakalarına ilişkin olarak hastanelere herhangi bir başvuru olmamıştır." ifadeleri kullanıldı.

Karabük

“KARABÜK’TE HIV VE HPV VAKALARINDA ANLAMLI BİR DEĞİŞİKLİK YOK”

"Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de sağlık tesislerimizde halk sağlığını ilgilendiren bütün hastalıklar yakından takip edilmekte ve düzenli kayıt tutulmaktadır. İlimizde HIV pozitif ve HPV pozitif vakalarında herhangi anlamlı bir değişiklik bulunmamaktadır. Ayrıca sağlık tesislerimize son günlerde konu ile ilgili bir başvuru olmamıştır. Sağlık çalışanlarımızı zan altında bırakan iddiaların aksine sağlık sistemimiz kayıtsız giriş yapılarak işlem yapılmasına izin vermemektedir" denildi.