Sağlık Personeline Silahlı Tehdit Protesto Edildi! Sağlık Personeline Silahlı Tehdit Protesto Edildi!

Erdursun, bu sistemin, yıllarca çalışan ve prim ödeyen emeklilerin, devletin belirlediği düşük emekli aylıklarına mahkum edildiğini ifade etti.

Emekli Aylıklarında Düşüş

Erdursun, 2000 ve 2008 yıllarında emekli aylığı hesaplama sisteminde yapılan değişiklikler sonucunda milyonlarca emeklinin aylıklarının sosyal yardım düzeyine düştüğünü söyledi.

Belirlenen Taban Aylıklar:

  • 2019’da: 1.000 TL
  • 2020’de: 1.500 TL
  • 2022 Ocak ayında: 2.500 TL
  • 2022 Temmuz ayında: 3.500 TL
  • 2023 Ocak ayında: 5.500 TL
  • 2023 Nisan ayında: 7.500 TL
  • 2024 Ocak ayında: 10.000 TL

Enflasyon Farkı ve Kök Aylık Sorunu

Erdursun, kök aylığa enflasyon farkı yansıtıldığında emekli aylıklarının ya hiç değişmediğini ya da çok az arttığını belirterek, bu durumun emeklilerin zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamaz hale getirdiğini vurguladı. Emekli aylıklarına seyyanen artış yapılmadan ve taban aylık uygulamasına son verilmeden sorunun çözülemeyeceğini belirtti.

Kayıt Dışı Çalışma Riski

Erdursun, yüksek prim ödeyerek emekli olanların bile düşük emekli aylıklarıyla karşılaştığını, bu durumun emekli olmanın cazibesini yitirmesine ve kayıt dışı çalışmanın artmasına neden olduğunu söyledi. Temmuz ayında yapılacak enflasyon artışının milyonlarca taban aylığı alana yansıyıp yansımayacağı konusunda belirsizlik olduğunu dile getirdi.

Çözüm Önerileri

Erdursun, taban aylığa enflasyon farkı yansıtıldığında, daha fazla prim gün sayısı ve yüksek primler ödeyerek emekli olanların aylıkları ile en az günle emekli olanların aylıklarının aynı olmasının adaletsizliğe yol açtığını belirtti. Bu sorunun çözülmesi için emekli aylıklarına seyyanen artış yapılması ve taban aylık uygulamasının kaldırılması gerektiğini vurguladı.