Yazısında, toplumsal farkındalık ve siyasal ahlakın önemine değinen Burhan, şu ifadeleri kullandı: "Şimdilerde memurlar gene zam istiyor. İşçiler zam istiyor. İstedikleri zamlar çok abartılı. Zam elbette yapılacak ama insaflı olmalıdır. Esnaf vergi veriyor. Yanında çalışacak eleman bulamıyor. Kendi sigortasını kendisi ödüyor. Vergiyi onlar veriyor. Onların bir garantisi yok. Günlük kazanıp günlük yiyor. Sırtını devlete dayamıyor."

Sinan Burhan, ayrıca "Emekliye zam şart mı?" başlıklı bölümde, emekli maaşlarının yetersizliğini ve emeklilerin alım gücünün düşüklüğünü vurguladı. Devletin verdiği zamların bazı ürünlerde ve hizmetlerde artışa neden olduğunu belirten Burhan, emeklilerin maddi sıkıntılarını dile getirdi.

Burhan, yazısında "İşçi ve memura verin demek en kolay yoldur. Ancak şu ara emekli çok sıkıntı çekiyor. Aldıkları maaş kesinlikle yetersizdir. Emekliye zam yapılmalıdır. Ancak bir başka sorun da paranın alım gücünün düşük olmasıdır. O nedenle paranın alım gücü artırılmalıdır." şeklinde görüşlerini dile getirdi.