Hatay Tabip Odası Başkanı Sevdar Yılmaz, hastanenin sadece poliklinik hizmeti verdiğini belirterek, "Hastanenin tam teşekküllü donanımı ve yeterli personeli sağlanmadan açılması doğru bir karar değil" şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Hatay ziyaretinde açılışı gerçekleştirilen Defne Devlet Hastanesi, beklenmedik bir su baskınıyla karşı karşıya kaldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geçtiğimiz pazar günü hizmete açılan hastane, yoğun yağışlar nedeniyle su altında kaldı.

Olayı gören bir vatandaş tarafından kaydedilen görüntülerde, hastane personelinin su dolan alanları çekçeklerle tahliye etmeye çalıştığı görüldü. Durum, hastane açılışının ardından gelen eleştirilere neden oldu.

Öte yandan Türk Tabipleri Birliği (TTB), bugün sosyal medya hesabında, “TTB ve Hatay Tabip Odası, dün açılışı yapılan Defne Devlet Hastanesi'nde hekimler/sağlık emekçileri ve başhekimle görüştü, yaşanan sorunların çözümü üzerine fikir alışverişinde bulundu. Öte yandan hastanede inşaatın sürdüğü ve sadece poliklinik hizmeti verilebildiği gözlemlendi” açıklamasını yaptı.

TTB, hastanede inşaat çalışmalarının devam ettiğini gösteren bir de video paylaştı. Videoda, hastanenin poliklinikler dışındaki bölümlerinde inşaatın sürdüğü görüldü.

"HASTALAR DIŞARI ÇIKARILMAK ZORUNDA KALDI"

Hatay Tabip Odası Başkanı Sevdar Yılmaz, hastanede sadece poliklinik hizmeti verildiğini, yataklı servislerin ve ameliyathanenin çalışmadığına dikkat çekerek, “Acil servis, diyaliz ünitesi çalışmıyor. Bunlarla ilgili inşaat halen hızla sürüyor. Çelik konstrüksiyondan ve yatay mimari şeklinde yapıyorlar. Hastane tamamen teslim edilmeden, kontrolleri yapılmadan hizmete açılması çok doğru değil. Gördünüz, hastaneyi su bastı.

Hastalar dışarı çıkarılmak zorunda kaldı. Kısa süreli yağmur olmasına rağmen hastaneyi su bastı. Orada çalışan işçiler, sağlıkçılar ve oraya giden halkın sağlığı açısından da çok doğru değil. Hastanenin tamamen ekipmanları ve personeli sağlanmadan açılması doğru değil. Orada çalışan işçilerin iş sağlığı ve güvenliği açısından da çok doğru değil” dedi.