Olay, dün akşam Selim ilçesindeki Toplum Sağlığı Merkezi'nde meydana geldi. Hasta yakını tarafından saldırıya uğrayan Dr. Ercan Şentürk, olay anında kalp krizi geçirdi ve önce Selim Devlet Hastanesi'ne ardından da Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Hastanesi'ne sevk edildi. Yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındığı belirtildi ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığı açıklandı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), bu şiddet olayına dikkat çekmek amacıyla bir açıklama yaparak, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önüne geçilmesi ve güvenli çalışma koşullarının sağlanması gerektiğini vurguladı. Açıklamada, "Sağlıkta şiddet yasası ve güvenli çalışma koşulları taleplerimizi yükseltelim, Gelin, bu sistemi hep birlikte değiştirelim!" çağrısı yapıldı.

TTB’nin yaptığı açıklamanın tam metni şöyle:

“Kars’ta Selim İlçe Toplum Sağlığı Merkezi’nde görev yapan bir meslektaşımız, kendisinden usulsüz rapor yazmasını isteyen hasta ve hasta yakınları tarafından dün darp edilmiştir. Saldırıdan sonra fenalaşan ve kalp krizi geçiren meslektaşımız, halen yoğun bakımda tedavi altındadır. Meslektaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Tabip odamız sürecin takipçisidir.

Topluma çağrımızdır: Sağlıkta yaşadığınız sorunların sebebi hekimler/sağlık emekçileri değil; bu çürümüş sağlık sistemidir. Gelin, bu sistemi hep birlikte değiştirelim!

Meslektaşlarımıza çağrımızdır: Yaşamlarımızdan ve mesleğimizden vazgeçmeyelim. Gelin, başlattığımız eylem sürecinde etkili sağlıkta şiddet yasası ve güvenli çalışma koşulları taleplerimizi yükseltelim! Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz!”