Çankaya Belediyesi bünyesinde çalışan işçilere yönelik yapılan bu zammın önemine vurgu yapan Başkan Taşdelen, "Çankaya Belediyesi’nde 4 bine yakın işçi maaşlarına 6 bin lira enflasyon destek primi verilecek. Yuvamızda, evimizde bir aradayız. Burası sizin eviniz. Burası bizim yuvamız. Ve en önemlisi de rahmetli babamı Doğan Taşdelen’i uğurladığımız bu alandayız. Çanpaş’ta, İmar’da, Belde AŞ’de, kadroluda, toplu iş sözleşmelerini imzalamıştık. Ama iktidarın ülkeyi içine sürüklediği ekonomik felaket nedeniyle verdiğimiz maaşların, hatta bundan 7 ay önce Çanpaş’ta yüzde 140 ile yüzde 152 arasında rekor düzeyde verdiğimiz zam oranlarının enflasyon karşısında eridiğini gördük" ifadelerini kullandı.

Bu önemli gelişmeyi açıklayan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, işçilere verilen destekle birlikte belediye ailesinin birlik ve beraberlik içerisinde olduğunu vurguladı. Kendi ifadeleriyle "Yuvamızda bir aradayız" diyen Başkan Taşdelen, işçilere gösterdikleri özveri için teşekkür etti ve hizmetteki kararlılıklarının süreceğini belirtti.

'BEN KLASİK BİR BELEDİYE BAŞKANI DEĞİLİM'

Bugün Ankara’nın değişik belediyelerinde Mamak’ta, Etimesgut’ta başka yerlerde de işçi kardeşlerimiz alın terinin emeğinin karşılığını almak için eylem yapıyor. Orada onları dinleyen, yarasına merhem sürmek isteyen birisi yok. Ama biz ne yaptık? Bu zulüm düzenine Çankaya Belediyesi teslim olmaz dedik. Çünkü değerli canlar, değerli yoldaşlarım. Ben klasik bir belediye başkanı değilim. Ben bu binada büyüdüm. Bu binada çocukluğumu, gençliğimi geçirdim. Her zaman söyledim. Doğan Taşdelen’in mirası benim onurumdur dedim. Şunu bilmenizi istiyorum. Alper Taşdelen sadece belediye başkanınız değildir. Alper Taşdelen kardeşinizdir, yoldaşınızdır, dostunuzdur, dönen dönsün ben dönmezem yolumdan.

'6 BİN TL DESTEK PRİMİ'

Bu anlayışla emeğin kalesi Çankaya’nın yine Türkiye’ye örnek olacak bir iyileştirme yapması gerekiyordu. TİS görüşmemiz yok ama bizim yüreğimiz, vicdanımız duyarsız kalamazdı. Görmezden gelemezdi. Ben sizin yüzünüze nasıl bakardım? Türkiye’ye örnek olacak bir iş yaptık. Hem daha 7 ay önce yüzde 140 alan Çanpaş’ta, hem sadece 2-3 ay sonra yeni toplu iş sözleşme görüşmesi başlayacak İmar ve Belde A.Ş.’de, hem şubat ayında toplu sözleşmesi gelecek kadrolularda… Ben beklemem, ben bu çığlığa sessiz kalamam dedim. Ben babamın ekmeğini yok sayamam dedim. Türkiye’ye örnek olacak şekilde, Türkiye’de en yüksek oranda, İmar’da, Belde’de, Çanpaş’ta ve kadroluda yani 4 bine yakın işçi kardeşimize ağustos, eylül, ekim, kasım, aralık aylarında net 6 bin lira enflasyon destek primi vereceğiz. Bu sayede en düşük maaşımız 24 bin 150 liraya çıkarılmıştır.

'BUNDAN SONRA 6 AYLIK ZAMLAR VERİLECEK'

Ama dedik ki bu da yetmez. Enflasyonu vermek enflasyonist ortamda hayat pahalılığından korumuyor. Bu seyyanen verdiğimiz net 6 bin lirayı artık kesmeyeceğiz ve 1 Ocak’tan itibaren 300 lira ek olarak tabana da yansıtacağız. Bu da yetmez dedik. Biz toplu iş sözleşmelerini 2 yıllık imzalıyoruz. Süresi iki yıl. İlk yıl için bir zam oranı veriyoruz. İkinci yıl içinde ayrı bir zam oranı veriyoruz. Ama bu hayat pahalılığında bir yıl için verdiğimiz zam oranı yetiyor mu? Yetmiyor. Onun için toplu iş sözleşmelerindeki zam oranını da 6 aya indirdik. Bundan sonra 6 aylık zamlar verilecek.

cumhuriyet