İşçi sendikalarının bağlı olduğu Konfederasyonlar TÜRK İŞ ve HAK İŞ’İN beraber hareket ettiği Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri yaklaşık 700 binden fazla kamu işçisini yakından ilgilendiriyor.

Seçimlerden önce mutabakata varılması için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çalışma Bakanına talimat verdiği toplu sözleşme görüşmelerinde; işçi kesimi taban ücretlerinin brüt 15.000 liraya yükseltilmesi ayrıca bütün ücretlere %15 refah zammı ilave edilmesini ve maaşlara da birinci 6 ay için %45 zam yapılması talebini ilettiler.

TELEPLER İŞVERENE İLETİLDİ

İki konfederasyon tarafından yapılan ortak açıklamada, 2023-2024 yılı Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolüne ilişkin ortak taleplerin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ve Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikasına (TÜHİS) iletildiği belirtildi.

ÇIPLAK ÜCRET 15 BİN TL OLSUN!

Açıklamadaki talepler arasında ilk sırada, toplu iş sözleşmelerinin yürürlük başlangıç tarihinde aylık brüt çıplak ücretleri 15 bin liranın altında olan işçilerin aylık brüt çıplak ücretlerinin 15 bin liraya çekilmesi yer aldı.

15 BİNİN ÜSTÜNE %45 ZAM VE İLAVE %15 REFAH ZAMMI

İşçilerin ücretlerinin 15 bin lira taban ücrete çekilmesinin ardından bütün ücretlere yüzde 15 oranında refah payı ilave edilmesi istenerek, diğer talepler şöyle sıralandı:

"Refah payı ilave edildikten sonra, toplu iş sözleşmesinin yürürlük başlangıç tarihindeki (aylık/günlük/saatlik) brüt çıplak ücretlerine, yürürlük başlangıç tarihinden geçerli olmak üzere birinci altı ay için yüzde 45 oranında zam yapılacak. Diğer altı aylık dönemlerde, işçilerin aldıkları brüt çıplak ücretlerine (aylık/günlük/saatlik) yüzde 5 fazlası oranında zam yapılacak.

Toplu iş sözleşmelerinde 6772 sayılı Kanuna göre ödenen ilave tediye, kapsamdaki tüm işçilere (Belediye şirketleri ve il özel idare şirketleri dahil) ödenir. İş bu ilave tediye dışında işçilere toplu iş sözleşmesi ile ödenen ikramiye gün sayısı 60 günden az olan iş yerlerinde ikramiye gün sayısı 60 güne tamamlanacak. Toplu iş sözleşmeleri kapsamındaki işçilere, sosyal yardım olarak 2023 yılı için her ay net 2 bin 500 lira, 2024 yılı için her ay net 3 bin 500 lira olarak ödenecek."